MEB Bakanı Tartışmalı Kitabı Savundu

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ ders kitabındaki Medeni Yasa’ya aykırı evliliğe yönelik sözleri savundu. Yılmaz, kitapta yer alan 'kadının itaati ibadettir' ifadeleri hakkında “Kadının aile içerisindeki konumuna ve sorumluluğuna işaret etmektedir” dedi.

MEB Bakanı Tartışmalı Kitabı Savundu
MEB Bakanı Tartışmalı Kitabı Savundu Meltem Yüksel
Bu içerik 455 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ ders kitabındaki Medeni Yasa’ya aykırı evliliğe yönelik sözleri savundu. Yılmaz, kitapta yer alan “kadının itaati ibadettir” ifadeleri hakkında “Kadının aile içerisindeki konumuna ve sorumluluğuna işaret etmektedir” dedi.

Yılmaz eleştiriler hakkında Hz. Muhammed’in Hayatı dersleri seçmeli dersler olduğunu ve bu dersleri tercih eden ailelerin çocuklarının seçtiğini söyledi. CHP ve HDP’li 15 milletvekilinin konuya ilişkin soru önergelerine skandal bir yanıtla karşılık vermişti. Ders kitaplarına giren ‘cihat’ konusunu “dinimizde var” diyerek savunan Yılmaz, ders kitabındaki Medeni Kanun’a aykırı önermeleri de aynı şekilde savundu.

Kitapta dinin aileyi lidersiz bırakmadığı belirtilerek 2001 yılında çıkarılan yeni Türk Medeni Yasası’nda ailede ‘reislik’ kavramı kaldırılması ve eşlerin aileyi birlikte temsil edeceği hükmü getirilmesine karşın “Erkekler güç ve kuvvet yönünden daha ileri olduğundan, ailenin sorumluluğunu birinci derecede onlara yüklemiştir” ifadeleri yer alıyordu.  Anne kavramının görevleri ise “kocasına karşı görevlerinde titiz davranması, evine ve çocuklarına sahip çıkması gerekir. Sabırlı ve kanaat ehli olmalı, israftan kaçınmak” olarak belirtilmişti.

Ayrıca “İslam, erkeğin üstlendiği mesuliyetlere karşılık kadının da kocasına itaat etmesini istemiş ve bu itaati ibadet saymıştır. Ailede erkek vazifesini yapar, ailesine karşı güzel davranır; kadın da ona karşı gereken muhabbet, hürmet ve itaati gösterirse aile içinde düzen ve uyum sağlanmış olur” önermesi yapılmıştı. Yılmaz, “Örnek gösterilen cümleler kadının aile içerisindeki konumuna ve sorumluluğuna işaret etmektedir” ifadesini kullandı. Yılmaz, kitapta çocuk evliliklerinin yer almadığını vurguladı.  Bakan Yılmaz, “Toplumumuzda üniversite eğitimini tamamlayan kimseler ‘genç’ olarak kabul edilmekte ve geleneğimizde bu kesimin evlilik yolunda ilk adımlarını üniversite yıllarında ya da bitiminde atmaları beklenmektedir” dedi.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Ziraat Türkiye Kupası'nda Kuralar Çekildi

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz MEB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500