Meclis Başkanı ''EŞKİYA'' Demek İstememiş!

TBMM’den Che açıklaması: Kahraman öyle demek istemedi.

Meclis Başkanı ''EŞKİYA'' Demek İstememiş!
Meclis Başkanı ''EŞKİYA'' Demek İstememiş! Derya Kaya
Bu içerik 1213 kez okundu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, Che Guevara’yla ilgili olarak “eşkıya” sözlerini söylemesinin ardından artan tepkiler üzerine TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı bir açıklama yaparak, Kahraman’ın “gençlerimize, tarihimizdeki binlerce kahraman ve önderin rol model olarak alınabileceği tavsiye edilmiştir” dendi.

TBMM Başkanı Kahraman'ın üç gün önce Rize’de söylediği "Che denen eşkıya benim gencimin göğsünde olamaz" sözleri ile ilgili TBMM Basın, Yayın Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Açıklamada Kahraman’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığı iddia edilerek, “Sayın Kahraman tarafından gerçekleştirilen konuşmada, Küba Sosyalist Devrimi’nde yer alan bir şahsın değil, kendi milli değerlerimizi özümsemiş, ülkemizin müreffeh ve barış dolu aydınlık geleceğinin teminatı olan gençlerimize, tarihimizdeki binlerce kahraman ve önderin rol model olarak alınabileceği ve takip edilebileceği tavsiye edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

“Katil Kişilik”

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Rize Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte şunları söylemişti: “Dev-Lis var. Yani Liseli Devrimciler. Che Guevara'nın gömleklerini giymişler. Che 39 yaşında öldürülen, bizzat kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik. Bir gerilla. Bolivya'da, Küba'da, Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle. Köküm bir değil. Tarihim bir değil. Benim kendi tarihim ve insanlarım var. Onlarla övüneceğim. Garip. Fatih'i dünya tanıyacak ama Türkiye tanımayacak.”

Küba Büyükelçiliği’nden tepki

Kahraman’ın bu sözleri üzerine TBMM’deki birçok milletvekili açıklamalrda bulunmuştu. Tartışma yaratan sözlerin ardından Türkiye’nin Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Küba’nın ve Latin Amerika’nın simgesi olan biri için kullanılan ifadelerin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Sarf edilen kelimeler, Küba ve Türkiye parlamentoları ve halkları arasındaki kardeşlik, dayanışma ve saygı ruhunu yansıtmamaktadır. Che Guevara Küba, Latin Amerika ve tüm dünyanın siyasi, tarihsel ve kültürel mirasının bir parçasıdır” demişti. 

 
 

 

 
TBMM CHE İsmail Kahraman Eşkiya CHE Küba
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500