Meclisten Olağanüstü Referandum Toplanması

TBMM, Irak ve Suriye'ye asker gönderilmesine olanak sağlayan tezkere için AK Partili vekillerin çağrısıyla olağanüstü toplandı.

Meclisten Olağanüstü Referandum Toplanması
Meclisten Olağanüstü Referandum Toplanması Ecem Şenol
Bu içerik 762 kez okundu.

Genel Kurul, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın başkanlığında, AK Parti Grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Bülent Turan ve Mehmet Muş ile 208 AK Parti milletvekilinin başvurusu üzerine olağanüstü toplandı.

Genel Kurul'da Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yer aldı. Olağanüstü toplantıda ilk konuşmayı yapan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin yapacağı bağımsızlık referandumuna Türkiye'nin izin vermeyeceğini söyledi. Canikli müttefiklerimizin örgüte yardım yaptığını da sözlerine ekledi.

Canikli, TBMM'nin hükümete vermiş olduğu yetkiyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı operasyonuyla Türkiye'nin güneyinde oluşturulmak istenen, terör örgütü kontrolündeki siyasi yapılaşmanın kalbine, çıkarılamayacak bir hançer saplandığını, güvenliğimizi tehdit eden bu risklerin halen aktif ve bu tezkere ile talep edilen yetkilere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Bu referandum kararı ve uygulamasının, zincirleme reaksiyonlara yol açabilecek, böyle bir sorumsuz adımın bölgede önü alınamaz bir yangına neden olabileceğini belirten Canikli, zaten şu anda Suriye'de küresel güçler arasında zaman zaman çok tehlikeli yakınlaşmaların olduğunun bilindiğini belirtti. Canikli, böyle bir çalışmanın, böyle bir referandumdan sonra bu tehlikenin, çok daha görülür ve yakın hale gelebileceğini aktardı.

Çok hassas ve kırılgan dengeler üzerine kurulu bir yapıda bir tuğlanın dahi oynatılmasının, yerinden çekilmesinin tüm dengeleri bozacağını, yeni kin, nefret, çatışma tohumlarının atılmasına neden olacağını ve ne zaman biteceği tahmin edilemeyecek, küresel ölçeğe taşınma ihtimali olan çatışmaları da beraberinde getireceğini ifade eden Canikli, böyle bir referandumun Türkiye açısından her zaman yok hükmünde olacağını belirtti. Türkiye’nin bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için uluslararası hukukun ve uluslararası anlaşmaların verdiklerini yapacağını da kaydeden Canikli, bütün tedbirlerin alınacağını ve bütün araçların masada olduğunu aktardı.

Canikli'den sonra konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Ortadoğu'da Türkiye'nin kendi göbeğini kesmesi gerektiğini söyledi. Akçay, bu referandumun iş işten geçmeden iptal edilmesi gerektiğini ve bu tezkere ile Erbil'e 'ateşle oynama' mesajı verildiğini kaydetti. Akçay, bir gece ansızın görülebileceğimiz konusunda şaka yapmadıklarının kesin bir şekilde gösterildiğini ifade etti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

Türkiye Kürt Bölgesel Yönetimi Barzani Referandum Açıklama Meclis Olağanüstü Toplanma AK Parti MHP CHP Toplanma Konuşma Nurettin Canikli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500