Mehmetçiğe Kaçak Et Vermişler

Manisa’da askerlerin zehirlenmesiyle tartışma konusu olan Rota Yemekçilik’in kardeş şirketi Eren Tabldot’un karıştığı yeni bir skandal daha ortaya çıktı.

Mehmetçiğe Kaçak Et Vermişler
Mehmetçiğe Kaçak Et Vermişler Meltem Yüksel
Bu içerik 603 kez okundu.

Manisa’da askerlerin zehirlenmesiyle gündeme gelen Rota Yemekçilik’in kardeş şirketi Eren Tabldot’un karıştığı yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Eren’in et tedarik ettiği bir şirket, sahte veteriner ve sağlık raporları hazırlayıp piyasadan topladığı hayvanların etlerini kışlalara ve askeri birliklere verdiği anlaşıldı.

İsmail Saymaz’ın haberine göre Milli Savunma Bakanlığı’na yemek servisi yapan üç şirketin et tedarik ettiği bir şirket, sahte veteriner ve sağlık raporları hazırlayıp piyasadan nasıl topladığı belli olmayan hayvanların etlerini kışlalara ve askeri birliklere verdiği ve bir karargah olmak üzere beş ildeki birliklere dağıtıldığı ortaya çıktı.

Onlardan biri de Samsun’daki Sahra Sıhhiye Okulu’ydu. MSB, Sahra Sıhhiye Okulu’na yemek veren Eren Tabldot’un sözleşmesini feshedip 647 bin TL’lik teminatına el koyup 83 bin TL’lik zararı için dava açılırken, şirket ortağı Ferhat Acar’a kamu ihalelerine girme yasağı kondu. Eren Tabldot, Manisa’daki zehirlenmelerle adını duyuran Rota Yemekçilik’in ise kardeş şirketi.

Tokat’ta faaliyet gösteren Ayan Et adlı şirket; kışlalara yemek servisi veren Eren Tabldot, Kahvecioğlu Gıda ve Türkmen Yemekçilik adlı şirketlere et tedarik ediyordu. Turhal Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Yeşilırmak Et Kombinası’nda kesilen etler, sağlık ve veteriner raporları alınıp Isparta’da İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığı Eğitim Alayı, Amasya 15. Piyade Er Eğitim Tugayı, Tokat’ta 48. Piyade Alay Komutanlığı, Sivas’ta Kara Kuvvetleri Komutanlığı 5. Piyade Eğitim Tugayı, Samsun’da Sahra Sıhhıye Okulu ve Ankara’da Eğitim Merkezi ile Milli Savunma Bakanlığı Tedarik Bölge Başkanlığı’na dağılıyordu. Turhal Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün bilgilerine göre,  Ayan Et’in ortakları Suat Akbaş, Ömer Ayan ve Cafer Öztürk; normal zamanlardan farklı olarak bir süredir bir ya da iki hayvan karkası için veteriner raporu talep etmeye başladı. Durumdan şüphelenen müdürlüğün askeri birliklere ihbarda bulunarak, raporların dikkatli incelenmesini istediği öğrenildi.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İYİ Parti’den İlk İstifa Haberi Geldi

Rota Yemekçilik Asker Yemek Et Kaçak Et Samsun Tokat Askeri Okul Askeri Kışla Milli Savunma Bakanlığı Eren Tabldot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500