Meksika'da Şiddetli Deprem ve Tsunami Uyarısı

Meksika'da 8,2 şiddetinde meydana gelen depremde, ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti.

Meksika'da Şiddetli Deprem ve Tsunami Uyarısı
Meksika'da Şiddetli Deprem ve Tsunami Uyarısı Ecem Şenol
Bu içerik 1254 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Meksika'da 8,2 büyüklüğünde deprem olduğunu bildirdi. Deprem'in merkez üssünün güney sahilindeki Pijijiapan kasabasının 123 kilometre güneybatısı olduğu ve 33 kilometre derinlikte gerçekleştiği duyuruldu.

Depremde ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybederken, Tsunami gözlem merkezi, depremden sonra en büyüğü 0,7 metre yüksekliğinde olan dalgalar gözlendiğini belirtti. Meksika Başbakanı Pena Nieto, depremin şiddetinin 8,2 olduğunu ve son yüzyılda ülkede görülen en şiddetli deprem olduğunu açıkladı.

Sarsıntıdan dolayı bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşanırken, merkez üssünden 1000 kilometre uzaklıktaki başkent Mexico City'de dahi insanların binaları boşaltarak sokaklara çıktığı gözlemlendi.

Etkisi yüzlerce kilometre ötedeki şehirlerden dahi şiddetli olarak hissedildi ve güvenlik kameralarına yansıdı. Meksika Halk Koruma Merkezi, depremin 1985 yılında meydana gelen ve en az 5 bin kişinin hayatını kaybettiği 8 büyüklüğündeki depremin ardından ülkeyi vuran en büyük deprem olduğunu bildirdi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi geniş çaplı tsunami dalgalarının olabileceği açıklaması yaparken, tsunaminin yıkıcı etkisi olabileceği uyarısında da bulunuldu. Uyarı, Meksika, Guatemala, Nikaragua, Panama, Honduras ve Ekvador sahillerini kapsarken, Hawaii, Guam ve diğer Pasifik adaları için de tehlike değerlendirmesinin sürdüğü aktarıldı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

Meksika ABD Deprem Uyarı Açıklama Tsunami Guetamala Şiddet Ülke Geneli Meksika Başkanı Pena Nieto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500