Merkel Türkiye'ye Interpol Eleştirisi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman vatandaşı yazar Doğan Akhanlı’nın İspanya’da gözaltına alınmasından ötürü Türkiye’yi Interpol’ü kötüye kullanmakla suçladı.

Merkel Türkiye'ye Interpol Eleştirisi
Merkel Türkiye'ye Interpol Eleştirisi Ecem Şenol
Bu içerik 1283 kez okundu.

Tatil için Granada’da bulunan Akhanlı’nın gözaltı gerekçesi olarak ‘Türkiye tarafından aranıyor olması’ gösterilerek, Madrid’de mahkemeye çıkarılmasının ardından, yazar koşullu olarak serbest bırakılmıştı.

Mahkeme, eğer Türkiye Akhanlı’nın ülkeye iadesini isterse, bu talebini meşru gerekçelerle sunmak için 40 günlük müddeti olduğuna dikkat çekti. Bu süreçte Akhanlı’nın hapse girmeyeceği ancak İspanya’yı da terk edemeyeceği öğrenildi. Yazarın haftada bir de Madrid polisine bilgi vermesi gerekeceği aktarıldı.

Kimlik kontrolünde yakalanan 60 yaşındaki Akhanlı için Interpol de kırmızı bülten çıkarmıştı. Deutsche Welle’nin aktardığına göre RTL’de konuşan Merkel, Interpol’ün ‘bu tür şeyler’ için kullanılamayacağını ifade etti. Akhanlı’nın serbest bırakılmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Merkel, İspanyol hükümetiyle bağlantıya geçtiklerini de aktardı.

Akhanlı, 1989’da bir kişinin hayatını kaybettiği döviz bürosu soygununa katıldığı suçlamasıyla tutuklanmıştı. Alman yazar, politikacı ve sanatçıların destek verdiği Akhanlı, 2011’de beraat etmiş ancak karar 2013’te Yargıtay’dan dönünce ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ talebiyle yeniden dava açılmıştı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Merkel'den Erdoğan'ın Sözlerine Tepki

 

Angela Merkel Tatil Madrid Doğan Akhanlı Yazar Senarist Türkiye Interpol Açıklama Serbestlik Mahkeme İspanya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500