Merkel’den Basın Özgürlüğü Göndermesi

Almanya’da verilen Sanssouci Kolokyumu ödül törenine katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’deki basın özgürlüğünü eleştirdi.

Merkel’den Basın Özgürlüğü Göndermesi
Merkel’den Basın Özgürlüğü Göndermesi Yaren Yalçın
Bu içerik 808 kez okundu.

Almanya’da verilen Sanssouci Kolokyumu ödül törenine katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’deki basın özgürlüğünü eleştirdi.

Angela Merkel, Türkiye’deki basın özgürlüğünün son durumu için Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı örnek göstererek, “Basın özgürlüğünü her defasında yeniden savunmamız lazım. Çok çabuk tehlikeye girebileceğini gözardı etmememiz gerekir. Sadece Türkiye’deki medya aklımıza gelmesin, Avrupa’da da. Onlar zaten yeterince zor bir durumun içindeler. Can Dündar bunun en önemli örneği. Basın özgürlüğü devlet kontrolü ve sansürün dışındadır. Bu da tek başına yetmez. Basın özgürlüğü aynı zamanda, korkutan ve takipten uzak, yolsuzluklar üzerine yazabilmektir” dedi.

Avrupa’da gazeteci ve yazarlara verilen ‘M100 Sanssouci Kolokyumu’ ödülüne İtalyan yazar Roberto Saviano layık görüldü. Saviano aldığı ödülü Türkiye’de gözaltında bulunan Ahmet Altan ile kardeşi Mehmet Altan’a ithaf etti. İtalyan yazar konuşmasında Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olması gerektiğini söyledi ve “Türklerin ikinci vatanı Almanya’da aldığım M100 Media ödülünü iki Türk aydına adamak istiyorum. Ahmet Altan gazeteci yazar, Mehmet Altan ise ekonomi profesörü. İkisi de 10 Eylül’de tutuklandı. Altanlar bir televizyon programında darbe girişimine bir gün önce bilinçaltı mesajlar vermekle suçlanıyor. Mehmet Altan, Türkiye’nin kimliğinin ırk ve din üzerine değil, insan hakları ve saygı üzerine kurulması gerektiğini savundu. Eğer bugün Türkiye AB üyesi olsaydı, Ahmet Altan’la Mehmet Altan’ın kaderi bizi çok daha yakından ilgilendirirdi” ifadelerini kullandı.

almanya angela merkel basın özgürlüğü can dündar ahmet altan mehmet altan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500