Mesut Yılmaz Cemaat Defterini Açtı

15 Temmuz darbe girişiminin Batı’ya anlatılması hususunda önemli görevler üstlenen eski Başbakan Mesut Yılmaz, son olarak ABD’de düzenlenen ‘Türkiye’deki Başarısız Darbe Girişiminin Anatomisi’ panelini yönetti.

Mesut Yılmaz Cemaat Defterini Açtı
Mesut Yılmaz Cemaat Defterini Açtı Yaren Yalçın
Bu içerik 865 kez okundu.

15 Temmuz darbe girişiminin Batı’ya anlatılması hususunda önemli görevler üstlenen eski Başbakan Mesut Yılmaz, son olarak ABD’de düzenlenen ‘Türkiye’deki Başarısız Darbe Girişiminin Anatomisi’ panelini yönetti.

Bir gazeteye röportaj veren Mesut Yılmaz’a, siyasete dönme ihtimalinin olup olmadığı soruldu. Yılmaz, silah tehdidiyle bile kendisini hiç kimsenin siyasete sokamayacağını, Türkiye’de 30 yıl siyaset yaptığını, siyasetin iyi-kötü bütün yönlerini yaşadığını belirterek, siyaset yapmak için yanlış bir insan olduğunu söyledi.

28 Şubat davası sürecinde mahkemeye tanık olarak gittiğinde Fethullah Gülen ile birkaç defa görüştüğü ve Gülen’den etkilenip etkilenmediği sorulan Yılmaz, Fethullah Gülen’i hayatında ilk defa rahmetli Turgut Özal’ın cenazesinde gördüğünü, ondan sonra beş yıl içerisinde üç kez görüştüğünü, görüşmelere Anavatan Partisi’nde Gülen’e hayranlık duyan arkadaşların aracı olduğunu kaydetti. Görüşmedeki tek  amacının önemli bir kitleyi etkisi altına alan bir din adamını tanımak olduğunu belirten Yılmaz, bu görüşmelerde Gülen’den hiç etkilenmediğini, onun da kendisinden etkilenmediğini düşündüğü aktardı.

Mesut Yılmaz, gördüğü o çok saygılı, mütevazi ve her sözünü tartarak konuşan insanın, böyle bir terör örgütüne liderlik yapabileceğini o dönemler aklından hiç geçirmediğini, kendisini uyaran olayların, bu Cemaat mensuplarının zamanla devletin istihbarat birimlerine aşırı ilgi duymaları olduğunu kaydetti. Bu konudaki şüphelerini Bülent Ecevit’le zaman zaman paylaştığını, Ecevit’in Gülen hareketine sempatisini gizlemediğini söyledi ve MGK’da cemaatler meselesi gündeme geldiğinde Ecevit’in ‘Tüm cemaatleri aynı kefeye koymamak gerekir, bunların içinde yurtdışında Türkiye’yi tanıtan, Türkçe’yi yaygınlaştırmak için çalışan ve eğitim hizmeti sağlayanlar var’ şeklinde konuştuğunu aktardı.

Mesut Yılmaz, rahmetli Bülent Ecevit’in laiklik konusundaki hassasiyetinin herkes tarafından bilindiğini vurguladı ve Ecevit’in hayatta olup 15 Temmuz’u yaşaması ihtimalinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi, 'bu örgütü böyle bilmediğini ve hata yapmışım' diyeceğini söyledi.

Gülen örgütünün Türkiye ile sınırlı değil, uluslararası bir proje olduğunu söyleyen Yılmaz, 170 ülkeye el atmış olmasının ülkeye hizmet vermek için değil, kendisine verilen global görevin gereği olduğunu kaydetti. Bu örgütün Türkiye’de belki de MİT’in bile başaramadığı kadar gizlilik esası içinde çalışmalarını yürüttüğünü, bağlantıları ve arkasındaki güçlerin net olarak ortaya konulamamasının nedenini, arkasındaki odakların çok profesyonel olmaları ve bağlantılarını çok iyi kamufle etmelerine bağladı.

Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi konusunda çok fazla umudu olmadığını belirten Mesut Yılmaz, bu örgütün yapısal özelliği, arkasındaki güçler, kendilerini gizleme maharetinden dolayı yargının bu konuda bir karara varmak için ihtiyaç duyacağı somut delillere ulaşabileceğinden endişeliyim dedi.

En önemli ipucunun Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın ifadesi olduğunu kaydeden Yılmaz, eğer darbeciler onu Fethullah Gülen’le görüştürmek istedilerse bu o bağlantının en somut delilidir dedi. Mahkeme kararı için bu delil yeterli olur mu bilemem ama bu konu Türkiye’de bile yargısal karara bağlanması uzun zaman gerektirir diyen Yılmaz, Amerikan yargısında bunun bir labirente gireceğinden korktuğunu belirtti.

Türkiye’de şu anda Cumhuriyet tarihinin en ağır bunalımının yaşandığını kaydeden Mesut Yılmaz, olayların aydınlatılması için demokratik sabır göstermemiz gerektiğinde inanıyorum dedi. Yılmaz, bu sürecin çok ince yürütülmesi gereken bir süreç olduğunu, gerçeklerin ortaya çıkması biraz zaman gerektirdiğini belirterek, devlet yöneticilerinin ağızlarından çıkan lafı 4 defa düşünmeleri gerektiğini söyledi. Bu konuda yöneticileri tutarlı olmaya davet eden Yılmaz, sürekli af dileyemeyeceklerini kaydetti.

mesut yılmaz anavatan partisi fethullah gülen fetö hulusi akar mit abd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500