“Milletvekilleri Tutuklanmıyor"

AB Bakanı Ömer Çelik, AB büyükelçileri toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

“Milletvekilleri Tutuklanmıyor
“Milletvekilleri Tutuklanmıyor Yaren Yalçın
Bu içerik 1479 kez okundu.

AB Bakanı Ömer Çelik, AB büyükelçileri toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

“Çeşitli sebeplerle Avrupa Birliği’nin (AB) aldığı pozisyonlara yönelik rahatsızlıklarımızı kendileriyle paylaştık” diyen AB Bakanı Çelik, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AB’li liderlerin dünyaya fiili ve güçlü mesajı vermek için Türkiye’ye gelmesini beklediklerini yineledi.

AB Bakanı Ömer Çelik, “Avrupa’daki bazı dostlarımızın 1 cümle ile yanımızda olduğunu söylerken 9 cümle ile Türkiye’yi eleştirmesi kabul edilemez bir durumdur” diyerek sürekli Türkiye kaşıtlığı yapılarak sorgulanmanın doğru bir siyaset tarzı olmadığını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye eğer olağanüstü toplantıya davet edilecekse bu davet terör saldırıları sonrasında olmamalıdır. Bizim önemsediğimiz konu Türkiye-AB ilişkilerinin sağlıklı şekilde yürümesidir. 2004-2009 yılları arasında AB içerisinde 44 dokunulmazlık dosyalarının 24’ü kaldırılmıştır. Türkiye’de Meclis’in tamamı için dokunulmazlık kalkmıştır. Milletvekilinin işi, toplumun talebini siyasi temsiliyete dönüştürmektir. Siyasi partilerin mülkiyeti halktadır ve halkın oy verdiği herkese saygı duymak zorundayız. Fakat bir vekil seçildikten sonra teröre destek veriyorsa bu konu farklıdır.

Bir vekilin teröristlere silah taşıması ve ‘PKK’yı terör örgütü olarak görmüyoruz’, ‘Hendekler bizim kazanımızdır’ denmesi kesinlikle kabul edilemez. ‘Milletvekilleri tutuklanıyor’ deniliyor. Milletvekilleri tutuklanmıyor. Dosyalarına bakıldı, bir kısmı serbest bırakıldı. Partilere halkın sahip olduğunu düşündüğümüz için parti kapatmalara karşı bir partiyiz. Partiler yaşamalıdır ancak terör faaliyetlerinin arkasına sığınılmamalıdır. Milletvekilinin tutuklanması istenilen bir durum değildir. Ama bir vekil, terör örgütlerine halkın iradesini teslim ediyorsa, siyasi katılım bahane edilerek bu şahısların yargılanmaması yönünde delil üretilemez. 

avrupa birliği ab bakanı ömer çelik 15 temmuz darbe girişimi terör pkk hdp'li milletvekilleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500