Mısır TV'sinden Kadın Sunuculara: Zayıflayın

Mısır televizyonunun kadın sunuculara 'zayıflayın' çağrısı yapması kadın hakları örgütlerini ayağa kaldırdı

Mısır TV'sinden Kadın Sunuculara: Zayıflayın
Mısır TV'sinden Kadın Sunuculara: Zayıflayın Derya Kaya
Bu içerik 1638 kez okundu.

Mısır Radyo ve Televizyon Kurumu ERTU’nun sekiz kadın sunucusuna ‘zayıflayın’ talimatı vermesi kadın hakları örgütlerini ve vatandaşları ayağa kaldırdı.

Edinilen bilgiye göre, Mısır Radyo ve Televizyon Kurumu ERTU, sekiz kadın televizyon sunucusuna, ‘ekrana uygun bir görünüme’ dönmek üzere bir ay süre verdi.
Ultimatom üzerine adı geçen kadın spikerlerden art arda açıklamalar gelmeye başladı. Mısır’ın 2. Kanal televizyonunda sunuculuk yapan Hatice Hattab sözü geçen internet gazetesine verdiği demeçte, halkın son televizyon programlarını seyredip, kendisinin gerçekten şişman olup olmadığına ve ekrandan alınmayı hakedip haketmediğine karar vermesini istiyor. Bir diğer kadın sunucu ise durumun ailelerini üzdüğünü, kurum içinde halledilmiş olsa daha iyi olacağını söyledi.

“ANAYASA İHLALİ”

Mısır’daki Rehberlik ve Hukuki Farkındalık Kadın Merkezi adlı kadın hakları kuruluşu ERTU’nun kararını kınayarak bunun bir “anayasa ihlali” ve kadına karşı şiddet olduğunu kaydetti, televizyon yöneticilerini geri adım atmaya davet etti. Ayrıca Mısır medyasında yorumcular sunucuların görevden alınmasının haklı olup olmadığını tartışıyor.

Buna karşılık parlamentoda, aynı zamanda gazeteci de olan milletvekili, Seyid Hicazi, sunucuları savunan bir konuşma yaptı ve “Soruyorum, Mısır’da kim ideal kiloladır” diye sordu. Milletvekili Sada el Balad haber sitesine verdiği mülakatta ise bir sunucunun “biraz tombul ama zarif olabileceğini” söyledi.

Mısır TV Kadın Hakları Mısır Spiker Fazla Kilo ERTU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500