8 Türk’ün Katiline Müebbet

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neo-Nazi terör örgütü NSU üyesi Beate Zschaepe'ye verilen ceza belli oldu.

Gündem - 2018-07-11 12:53:01

8 Türk’ün Katiline Müebbet
Bu haber 716 kez okundu.

Beş yıldır süren NSU terör hücresi davasında karar açıklandı. Örgütün aydınlatılamamasından dolayı hayal kırıklığı yaşayan NSU mağdurları, yargılanan beş sanığın sadece birer piyon olduğunu savundu.

NSU’nun hayattaki tek üyesi Beate Zschäpe ve hücreye yardım eden dört kişinin 6 Mayıs 2013'ten bu yana yargılandığı davada dünyanın gözü Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi Başkanı Manfred Götzl'ın bu sabah açıklayacağı karara çevrildi. Mahkeme boyunca susmayı tercih eden, cinayetlerin aydınlatılmasına katkı sağlayacak herhangi bir açıklamada bulunmayan, sadece hâkimin sorularını yazılı olarak cevaplayan baş sanık Zschäpe, savunmasında cinayetlerden daha sonra haberdar olduğunu, sorumlu tutulamayacağını söylemişti. Mahkemede son kez söz alan Beate; “Lütfen beni istemediğim ve yapmadıklarım nedeniyle mahkûm etmeyin” demişti.

Bugün Alman mahkemesi açıklamada bulundu ve duruşma salonuna güle oynaya gelen Beate Zschaepe hakkında ömür boyu hapis cezası verdi. Hakim, Zschaepe’nin 10 cinayetten sorumlu olduğuna kanaat getirdi.

Davanın diğer sanıklarından aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti’nin eski yöneticilerinden Ralf Wohlleben örgüte yardım yataklık etmek suçundan 10 yıl hapis cezası aldı. Başsavcılık mütalaasında Wohlleben için 12 yıl hapis cezası talep etmişti. Davanın diğer sanığı Andre Eminger iki yıl 6 ay, Carsten S. ve Holger Gerlach ise üçer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Beştepe’de Büyük Tören

 

Haber: Meltem Yüksel
Sende Yorumla...
Mamure Kalesi’nde Restorasyon Rezaleti

Mamure Kalesi’nde Restorasyon Rezaleti

15:09 - Gündem

Cübbeli Ahmet Menzil Şeyhinin Protez Kolunu Öptü

Cübbeli Ahmet Menzil Şeyhinin Protez Kolunu Öptü

14:08 - Gündem

3. Havalimanı’nda İşçi İsyanı!

3. Havalimanı’nda İşçi İsyanı!

13:02 - Gündem

Nevzat Doğan'ın Tepki Çeken Kararı

Nevzat Doğan'ın Tepki Çeken Kararı

12:48 - Gündem

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

14:07 - Ekonomi