8 Türk’ün Katiline Müebbet

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neo-Nazi terör örgütü NSU üyesi Beate Zschaepe'ye verilen ceza belli oldu.

Gündem - 2018-07-11 12:53:01

8 Türk’ün Katiline Müebbet
Bu haber 806 kez okundu.

Beş yıldır süren NSU terör hücresi davasında karar açıklandı. Örgütün aydınlatılamamasından dolayı hayal kırıklığı yaşayan NSU mağdurları, yargılanan beş sanığın sadece birer piyon olduğunu savundu.

NSU’nun hayattaki tek üyesi Beate Zschäpe ve hücreye yardım eden dört kişinin 6 Mayıs 2013'ten bu yana yargılandığı davada dünyanın gözü Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi Başkanı Manfred Götzl'ın bu sabah açıklayacağı karara çevrildi. Mahkeme boyunca susmayı tercih eden, cinayetlerin aydınlatılmasına katkı sağlayacak herhangi bir açıklamada bulunmayan, sadece hâkimin sorularını yazılı olarak cevaplayan baş sanık Zschäpe, savunmasında cinayetlerden daha sonra haberdar olduğunu, sorumlu tutulamayacağını söylemişti. Mahkemede son kez söz alan Beate; “Lütfen beni istemediğim ve yapmadıklarım nedeniyle mahkûm etmeyin” demişti.

Bugün Alman mahkemesi açıklamada bulundu ve duruşma salonuna güle oynaya gelen Beate Zschaepe hakkında ömür boyu hapis cezası verdi. Hakim, Zschaepe’nin 10 cinayetten sorumlu olduğuna kanaat getirdi.

Davanın diğer sanıklarından aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti’nin eski yöneticilerinden Ralf Wohlleben örgüte yardım yataklık etmek suçundan 10 yıl hapis cezası aldı. Başsavcılık mütalaasında Wohlleben için 12 yıl hapis cezası talep etmişti. Davanın diğer sanığı Andre Eminger iki yıl 6 ay, Carsten S. ve Holger Gerlach ise üçer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Beştepe’de Büyük Tören

 

Haber: Meltem Yüksel
Sende Yorumla...
Cihangir İslam Hakkında Soruşturma

Cihangir İslam Hakkında Soruşturma

15:51 - Gündem

Türkiye’nin Vergi Rekortmenleri Açıklandı

Türkiye’nin Vergi Rekortmenleri Açıklandı

13:59 - Gündem

Erciyes Üniversitesi'nde Binanın Çatısı Çöktü

Erciyes Üniversitesi'nde Binanın Çatısı Çöktü

11:27 - Gündem

Ahmet Kural İfadeye Çağrıldı

Ahmet Kural İfadeye Çağrıldı

10:55 - Magazin

Millet Aç! Onlar Araba Sevdasında

Millet Aç! Onlar Araba Sevdasında

11:40 - Gündem