Avustralya'da Kanguru Etine Teşvik

Avustralya’da 2010’da 27 milyon olan kanguru nüfusunun 2017’de 50 milyona ulaşmasının ardından, uzmanlar harekete geçti.

Dünya - 2017-09-12 17:24:10

Avustralya'da Kanguru Etine Teşvik
Bu haber 1044 kez okundu.

Bu hızlı artışın ekolojik dengeyi tehlikeye atabileceğini belirten uzmanlar, kanguruların avlanılarak yenilmelerini önerdi. Avustralya'da özellikle 1970'li yıllardan sonra tüketimi hızla artan kanguru etinin hem düşük yağ oranına sahip olması hem de vitamin, mineraller yönünden zengin olması nedeni ile tercih edilen bir et olduğu öğrenildi.

Nüfusu da 50 milyona dayanınca, uzmanların bu hızlı artışın ekolojik dengeyi tehlikeye atabileceğini belirtip kanguruların avlanılarak yenilmelerini önerdi. Kanguruların çiftlikte yetiştirilen değil, kendi doğal ortamında yetişen hayvanlar olması ve bu nedenle kanguru etinin antibiyotik, büyüme hormonu veya kimyasal içermeyen sağlıklı bir kırmızı et türü olması da talebi arttıran bir diğer unsur oldu.

Demir ve çinko mineralleri bakımından zengin olan ve faydalı B grubu vitaminlerini ve kalp dostu olan Omega 3 içeren ve yüksek kaliteli protein kaynağı olan kanguru etinin, yüzde 2'den daha az olan yağ oranı ile diğer kırmızı et türlerine göre daha düşük kolesterol oranına sahip olduğu da biliniyor.

Adelaide Üniversitesi'nden David Paton, bu hayvanları avlanıcaksa, bunun insan gibi yapılması gerektiğini ve onların çürümeye bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

İslam inancına göre de caiz olan kanguru etinin, ortalama 150 gramının bir yetişkinin yüzde 7 ila yüzde 10 arasındaki günlük kalori ve enerji ihtiyacını; yüzde 66 protein gereksinimini karşıladığı ve dana, kuzu ve tavuk göğsüne oranla daha düşün yağ oranına sahip olduğu aktarıldı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

NATO'dan Kuzey Kore Açıklaması

 

 

Haber: Ecem Şenol
Sende Yorumla...
'Yerim Destanınızı' Yazan Gazeteciye Hapis

'Yerim Destanınızı' Yazan Gazeteciye Hapis

14:52 - Gündem

Mehmet Şimşek İstifa mı Etti?

Mehmet Şimşek İstifa mı Etti?

13:47 - Gündem

Beşiktaş Belediyesi’ne Mali Operasyon

Beşiktaş Belediyesi’ne Mali Operasyon

10:16 - Gündem

İBB Başkanı: UBER Rahatlık Demek

İBB Başkanı: UBER Rahatlık Demek

14:36 - Gündem

Youtube Merkezini Kana Buladı

Youtube Merkezini Kana Buladı

13:48 - Gündem