Hedef Gösterilen Tanrıkulu: Amaç Sokağı Tahrik Etmek

‘SİHA sivilleri vurdu’ dediği için hedef haline getirilen CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, siyasetçi, insan hakları savunucusu ve avukat kimliklerinin yanında Kürt kimliğinin de birilerini ‘rahatsız ettiğini’ belirttiği bir açıklamada bulundu.

Gündem - 2017-09-12 14:12:45

Hedef Gösterilen Tanrıkulu: Amaç Sokağı Tahrik Etmek
Bu haber 605 kez okundu.

Şahsını hedef gösteren açıklamalarının bir amacının da sokağı tahrik etmek olduğunu ifade eden Sezgin Tanrıkulu, valiliğin ve hükümetin aksine ‘Hakkari’de SİHA sivilleri vurdu” dediği için önce AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef alınmış, ardından da hakkında soruşturma başlatılmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kendisini hedef gösteren açıklamaların amacının sokağı tahrik etmek olduğunu söyledi.

Daha önceki hükümetlerin de insan haklarını savunanlara karşı ölüme kadar götürecek yöntemleri denediklerini ve arkadaşlarının yanı başlarında vurulup, hapsedildiklerini hatta sürgün edildiklerini belirten Tanrıkulu, siyasetçi kimliğinden önce insan hakları savunuculuğu ve avukatlık yaptığını hatırlatarak, bu kimliklerinin yanı sıra Kürt olmasının da birilerine ‘rahatsızlık verdiğini’ dile getirdi.

Kendisinin Kürt olduğunu ve bu kimliğin de rahatsızlık verdiğinin altını çizen CHP’li vekil, bunlara yabancı olmadıklarını, şaşırtıcı olmadığını ama AKP’nin 15 yıllık iktidarlarının sonunda geldikleri yerin 90’lardan çok daha kötü, çok daha vahşi, çok daha kuralsız olduğunun altını çizdi. 2002 yılında iktidara geldiklerinde, özgürlük, insan hakları demokrasi iddiasıyla iktidara geldiklerini ifade eden Tanrıkulu, şimdi adaletsizliğin, hukuk dışılığın aktörü haline geldiklerini ve bu iktidarı TOMA, dozer ve SİHA iktidarı olarak tanımladığını ifade etti.

Linç kampanyasının ve hedef göstermenin cumhurbaşkanı düzeyine çıkmış olması ve neredeyse bakanların ve AKP yöneticilerinin, başka siyasi partilerden insanların, tek tek vekillerin bulundukları yerden doğrudan doğruya şahsını hedef gösteren açıklamalarının bir amacının da sokağı tahrik etmek olduğunu belirten CHP’li vekil, bunun ne tür sonuçlara yol açtığını geçmişten birçok örnekten bildiklerini aktardı. Kendisini bu kadar çok hedef göstermeleriyle, ne kadar doğru bir şey yaptıklarının ortaya çıktığını ve o utancın üzerlerine yapıştığını belirten Tanrıkulu, şimdi başka utançlarla yüz yüze olduklarını ve kendisini suçlayarak bunların sabıka kaydına işlenmesine engel olmayacaklarını ifade etti.

Kendisini hedef haline getirilen sözleri Meclis kürsüsünde dile getirdiğini ve bu yüzden de “yasama sorumsuzluğu kapsamında” olduğunu belirten Tanrıkulu, sözlerinin soruşturma konusu yapılamayacağını da belirtti. Tanrıkulu, ama bunu yaparak, milletvekilinin ifade özgürlüğünün önün kesilmesi olduğunu ve parlamenter rejimin bittiğinin göstergesi olduğunu aktardı. Erdoğan’ın kendisini hedef göstermesinden sonra savcılığın harekete geçtiğini hatırlattı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

Haber: Ecem Şenol
Sende Yorumla...
Beyaz Saray’ı Karıştıran İddia

Beyaz Saray’ı Karıştıran İddia

14:49 - Dünya

CHP’nin Adayından Skandal Paylaşım

CHP’nin Adayından Skandal Paylaşım

14:33 - Gündem

Erdoğan’ın Aslanları Görücüye Çıkıyor

Erdoğan’ın Aslanları Görücüye Çıkıyor

13:18 - Gündem

Jet Torpile Jet İstifa

Jet Torpile Jet İstifa

13:16 - Gündem

Arda Turan Başakşehir’de

Arda Turan Başakşehir’de

12:47 - Spor