Modası Geçiyor; AVM'ler Ne Olacak?

Türkiye genelinde sayıları 414’e ulaşan alışveriş merkezlerinde geriye gidiş hızlandı. Ankara’da 8 AVM birden kapandı ve özel hastaneye dönüştü.

Modası Geçiyor; AVM'ler Ne Olacak?
Modası Geçiyor; AVM'ler Ne Olacak? Ecem Şenol
Bu içerik 1276 kez okundu.

1995’te sayıları 12 olan AVM’lerin yapımı ise yaşanan olumsuzluklara rağmen devam ederken, AVM sayısının bu yılsonunda 443’e, 2018 yılında ise 448’e ulaşacağı kaydedildi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından hazırlanan raporda, AVM'lerin metrekare başına kira ortalamasının 29 dolar iken, İstanbul'da bu rakamın 43 dolara kadar yükseldiği belirtildi.

50 metrekarelik bir dükkân kirasının 2 bin doların üzerine çıktığı kaydedilen raporda, bu kiraların karşılanmasının olanaksız olduğu gibi, ülke genelinde AVM sektörünün daralmaya gittiği, kiralanabilir alanlardaki boşluğun da hızla arttığının görüldüğü belirtildi. AVM sayısı açısından Avrupa'nın birinci ülkesi konumuna gelen Türkiye'nin son dönemde bu konuda baş aşağıya gittiği vurgulanan raporda çok sayıda AVM’nin, dükkânlara talep olmaması, kredi geri ödemelerindeki aksaklıklar gibi nedenlerle kapanmaya başladığı ve bunun en büyük mağdurunun da işyeri sahipleri ile çalışanlar olduğu ifade edildi.

Toprak raporunda, Ankara'da kapanan 8 AVM'nin yatırım değerinin milyarlarca liraya ulaştığını ve Ankara'daki bu durumun diğer şehirler için de örnek alınıp, önlem alınmasının talep edildiğini ifade etti. Yakında Türkiye'nin ABD gibi AVM çöplüğüne dönmesi ihtimali karşısında, hükümetin girişimde bulunması gerektiğini belirten Toprak, ABD'de yılbaşından bu yana kapanan AVM sayısının 400'e ulaştığını, bu gelişmenin Kanada ve Avustralya'ya da sıçramış olduğunu, AVM modasının hızla kaybolduğunu ifade etti. Toprak, Türkiye'de ise hükümetin yanlış ekonomi ve yatırım politikaları ile dünyadaki bu trendin aksine AVM inşaatlarına hız verilmiş durumda olduğunun da altını çizdi.

Erdoğan Toprak'ın hazırladığı raporda, hükümetin AVM politikasını bir kez daha gözden geçirmesi ve bu konuda bir yasal düzenlemeye gidilmesi gerektiği kaydedildi. Raporda, yer seçimi, gelişim alanları, lokasyonu en az 10 yıllık bir süreç için doğru olarak planlanmamış AVM'lere proje ve imar onayı verilmemesi gerektiği ve böylece zararın neresinden dönülse kârdır anlayışıyla, kaynakların toprağa gömülmesinin önüne geçileceği kaydedildi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Çağlayan Adliyesi'nde Silahlı Çatışma

 

 

AVM Türkiye Sayı Açıklam Rapor Moda Hastane Özel Hastane ABD Kanada Avustralya Erdoğan Toprak AVM Çöplüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması