Müfredat Skandalında Sıra Müzik Derslerinde

Yeni müfredatın müzik dersi kitaplarında Batı müziğine çok az yer verilmesi, yeni bir tartışma yarattı.

Müfredat Skandalında Sıra Müzik Derslerinde
Müfredat Skandalında Sıra Müzik Derslerinde Ecem Şenol
Bu içerik 4309 kez okundu.

Müzik öğretmenleri tepkilerini dile getirirken Batı müziğine ve çoksesli müziğe neredeyse hiç yer verilmediği ve onun yerine ilahiler ve salavatlar getirildiği aktarıldı.

Yeni müfredatın müzik dersi kitaplarında Batı müziğine çok az yer verilmesi, sosyal medyada tartışma yarattı. Müzik eğitmenleri, Batı müziğinin ve çoksesliliğe ait konuların neredeyse tamamının kaldırıldığını, yerine tümüyle tasavvuf ve dini müzik konulduğunu ileri sürerek tepki gösterdi.

Müzik eğitmenleri, tepkilerini sosyal medyadan dile getirirken, öğretmenler, öğrenciliklerinde kendilerine öğretilen her şeyin neredeyse tamamen kaldırıldığını iddia ederek Batı müziğine ve çoksesli müziğe neredeyse hiç yer verilmediğini, yerine ilahiler ve salavatlar getirildiğini, müzik derslerini de din kültürü öğretmenlerinin verebileceğini dile getirdi.

Eski müfredatta İstiklal Marşı'na 1 ay zaman ayırdıklarını kaydeden müzik öğretmenleri, bu müfredata göre 1 hafta bile sürmeyeceğini öne sürdü. Müzik dersi kitaplarında konu başlıkları da dikkat çekti.

Ortaöğretim 9. Sınıf müfredatında, marşların doğru söylenmesi, Türk müziği usulleri, dini müzikler, mehter müziği gibi türler anlatılırken, ses kayıtlarının dinletileceği ifade edildi.

Ortaöğretim 10. Sınıf müfredatında, milli bilinç kazandıran marşların ve kahramanlık türkülerinin seslendirilmesi, Türk sanat müziği ve dini müzik eserlerinin dinlenmesi, dini müzik eserleri dinlettirilmesi, dini müzik eserleri dinletilirken inançlara saygı duyulmasının gerekliliğine değinilmesi, enderun, mehter, Mevlevihanelerin müzik alanında verdiği eğitimler, klasik dönem müziğinin genel özellikleri gibi konu başlıkları yer aldı.

Ortaöğretim 11.sınıfta ise İstiklal Marşı'nın doğru ve etkili söylenmesi, Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türkülere örnekler, internet ortamında müzik dinlerken siber güvenliğe ve etik kurallara dikkat edilmesi gerekliliği, romantik dönem müziklerinin genel özellikleri, Atatürk'ün müzik eğitimi için yurtdışına gönderdiği sanatçılar konu başlıkları dikkat çekti.

Ortaöğretim 12. Sınıf müfredatında İstiklal Marşı'nın yönetilmesi, Türk müziğine ait kürdi, hüseyni ve nihavent makam dizilerinin öğretilmesi, müzik kültürü ve farklı kültürlere saygı duymanın gerekliliği, çoksesli Türk müziği ve klasik Batı müziğinden seçkin eserler, ülkedeki Batı müziği yorumcuları başlıklarına yer verildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Sur'da Şimdi de 'Yas Evi' Yıkıldı

 

Müfredat Milli Eğitim Müzik Dersi Türk Müziği İlahi Salavat Mevlevi Batı Müziği Klasik Müzik Ortaöğretim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500