Musul'un IŞİD'den Temizlenmesi An Meselesi

Irak güçleri Musul'da direnen son IŞİD unsurlarını da temizlerken, kentin dinci teröristlerden tamamen temizlenmesinin an meselesi olduğu bildirildi.

Musul'un IŞİD'den Temizlenmesi An Meselesi
Musul'un IŞİD'den Temizlenmesi An Meselesi Ecem Şenol
Bu içerik 727 kez okundu.

ABD’nin havadan desteklediği Irak güçleri, geçen yıl 17 Ekim’den bu yana IŞİD’i Musul’da yenilgiye uğratmaya çalışıyordu. Irak ordusunun önderliğindeki operasyona Peşmerge, Sünni Arap aşiretlere bağlı silahlı grupları ve Şii milisler de katıldı.

IŞİD Musul’u Haziran 2014’te ele geçirmiş ve bu kentte halifelik ilan etmişti. Ancak terör örgütü son dokuz aydır bölgede ciddi darbe yedi. Irak güçleri, IŞİD’in Irak’taki kalesini düşürmek üzere olduğunu duyurdu. Irak Güçleri az sayıdaki IŞİD militanının elinde bulunan tarihi kent dolaylarındaki birkaç küçük mahallenin alınmasının ardından ‘resmi zafer’ ilan edileceğini duyurdu.

Irak hükümeti, geçen Ocak ayında kentin doğusunun ele geçirildiğini açıklamıştı, ancak dar ve kıvrımlı sokaklarıyla batı Musul Irak güçleri için daha zorlu bir mücadele oldu. Geçen Ekim’de Irak ordusu, kentte 6 bin IŞİD militanının olduğu açıklamıştı. 2014’ten bu yana 900 bin Musullu, ki bu rakam savaş öncesi kent nüfusunun yarısına tekabül ediyor, yerinden oldu.

IŞİD Haziran 2014’te Musul’u ele geçirirken, Türkiye’nin kentteki başkonsolosluğunu basmış ve Başkonsolos Öztürk Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 49 kişi rehin almıştı. 11 Haziran 2014’te kaçırılan personel, 20 Eylül 2014’te MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı’nın operasyonuyla kurtarılmıştı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Adalet Korteji İstanbul'da

Irak Güçleri IŞİD Musul Mücadele Savaş Açıklama IŞİD Militanı Mahalle Kuvvet Güç Yenilgi Terör Örgütü İslami Terör Örgütü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500