Nalan Erkem ve İlknur Üstün Tutuklandı

Geçtiğimiz gün Çağlayan Adliyesi’nde görülen dava sonrası adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ancak daha sonra haklarında yakalama kararı çıkarılan insan hakları savunucuları İlknur Üstün Ankara’da; Nalan Erkem ise İstanbul’da gözaltına alındı.

Nalan Erkem ve İlknur Üstün Tutuklandı
Nalan Erkem ve İlknur Üstün Tutuklandı Başak Tatar
Bu içerik 781 kez okundu.

Büyükada’daki toplantı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan insan hakları savunucularından Nalan Erkem ve İlknur Üstün gözaltına alındı. Erkem, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle Nöbetçi 9. Sulh Ceza Hâkimliği ’ne çıkarılan Erkem’in tutuklanmasına karar verildi.

Üstün ise emniyet işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi'ne götürülerek SEGBİS sistemi ile ifade verdi. Savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle Nöbetçi 9. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilen Üstün’ün de tutukluluğuna karar verildi.

Haklarında yeniden yakalama çıkarılan 4 insan hakları savunucusuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü John Dalhuisen, bu acımasız ve geriye doğru adımla Türkiye’nin giderek sivil toplum aktivistlerinin herhangi bir ayrım gözetilmeksizin hapse atıldığı, hukuk devletine yabancı bir ülke haline geldiğinin gözler önüne serildiğini söyledi.

12 gün boyunca parmaklıklar ardında kaldıktan sonra aynı çileyi yeniden yaşamak zorunda bırakıldıklarını ifade eden direktör, bu temelsiz soruşturmaya son vermek yerine Türkiye yetkililerinin absürtlük çıtasını yükselttiğini iddia etti. Bu 4 insan hakları savunucusunun aynı soruşturmada adları geçen, aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü ’nün de bulunduğu diğer 6 insan hakları savunucusu gibi cezaevine sevk edileceklerine değindi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Din Kültürü Dersinden Atatürkçülük Çıkarıldı

 

nalan erkem ilknur üstün insan hakları savunucusu aktivist büyükada gözaltı tutukluluk mahkeme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500