NATO'dan Kuzey Kore Açıklaması

NATO'dan hidrojen bombası denemesiyle gerilime neden olan Kuzey Kore ile ilgili açıklama geldi.

NATO'dan Kuzey Kore Açıklaması
NATO'dan Kuzey Kore Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 1102 kez okundu.

Açıklamada, Kuzey Kore'nin girişimlerinin 'küresel tehdit oluşturduğu' belirtilirken, Kuzey Kore'ye küresel bir yanıt verilmesi gerektiği de açıklamada ifade edildi.

Hidrojen bombası deneme girişimlerinin 'küresel tehdit oluşturduğu' belirtilen NATO açıklamasında, Kuzey Kore'ye küresel bir yanıt verilmesi gerektiği kaydedildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, BBC televizyonuna verdiği röportajda, Kuzey Kore'ye karşı uygulanan yaptırımları savunarak, ekonomik yaptırımların sürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Stoltenberg, Kuzey Kore'nin davranışları küresel bir tehdit oluşturuyor ve küresel bir cevap gerektiğini ifade ederken, Genel Sekreter ise şimdi, gerilimin tamamen barışçıl bir çözümüne nasıl kavuşacağına yönelik çözümler üzerinde durduklarını, Kuzey Kore'nin öncelikle balistik denemelerden vazgeçmesi gerektiğini dile getirdi.

Kuzey Kore, pazar günü kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombası denemesi yaptığını duyurmuştu. Seul yönetimi, Pyongyang'ın 2006 yılından beri yaptığı 6. nükleer denemenin bugüne kadar gerçekleştirdiği en güçlü deneme olduğunu açıklamıştı.

ABD Jeolojik Araştırmaları, söz konusu denemenin 6,3 şiddetinde sarsıntıya yol açtığını kaydetmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

 

NATO Açıklama Kuzey Kore Tehdit Yaptırım Hidrojen Bombası BBC Televizyon Stoltenberg Çözüm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500