Nuriye ve Semih'in 14 Avukatı Tutuklandı

Açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 16 avukatından 14’ü tutuklandı.

Nuriye ve Semih'in 14 Avukatı Tutuklandı
Nuriye ve Semih'in 14 Avukatı Tutuklandı Ecem Şenol
Bu içerik 704 kez okundu.

Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, OHAL KHK’sıyla ihraç edildikleri işlerine dönmek için yaptıkları açlık grevinin 196’ncı günündeyken, iki eğitimcinin Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatları, ‘tutukluluğa devam’ kararı verilen duruşmadan iki gün önce gece baskınıyla gözaltına alınmıştı.

Avukatlar Behiç Aşçı, Barkın Timtik, Ebru Timtik, Aytaç Ünsal, Naciye Demir, Ezgi Çakır, Süleyman Gökten, Didem Baydar Ünsal, Ayşegül Çağatay, Şükriye Erdem, Engin Gökoğlu, Özgür Yılmaz, Ahmet Mandacı, Yağmur Ereren, Zehra Özdemir, Aycan Çiçek tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Mahkemeye sevk edilenlerden ikisi serbest bırakılırken, 14 avukatın tutuklanmasına karar verildiği öğrenildi.

Berk Ercan isimli bir tutuklunun tanık ifadesini dosyaya koyan savcılık, Ercan’ın ifadesindeki Berkin Elvan, Dilek Doğan, Hasan Ferit Gedik, Sabancı suikastı ve iki eğitimcinin davalarını takip ettikleri beyanını suçlama konusu yaptı.

Savcılık, Ercan’ın ifadesindeki örgüt soruşturmalarında ‘savcılık ve mahkeme aşamalarında müdafi olarak bulunmaya çalıştıkları’ beyanını suçlama olarak yöneltti. Avukatların Sur, Cizre, Silvan, Reyhanlı, Soma, Ermenek gibi bölgelerde yaşanan doğal afet, iş kazaları, terör olayları gibi ülke gündemine giren olaylarla ilgili heyet oluşturmasını suç sayan savcılık, ifadeye dayanarak, heyetlerin İstanbul’a döndüklerinde Halk Cephesi adına basın toplantısı ve açıklama yaptıklarını ve bölgedeki izlenimlerini örgütün yurt dışı komitesine şifreli notlarla aktardıklarını iddia etti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti

 

Nuriye Gülmen Semih Özakça Tutukluluk Açlık Grevi Avukat Gözaltı 14 Avukat OHAL KHK Halkın Hukuk Bürosu Savcılık Suç Heyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500