O Tabelanın Kaldırılmasına Tepki

Tokat’ta yeni açılan Anadolu imam hatip lisesine Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk ve Kuva-yi Milliye kuvvetleri için ölüm fetvasını kaleme alan Mustafa Sabri’nin adı verilmesi sosyal medyada yankı uyandırmıştı. Tabelanın kaldırılmasına yandaş Memur Sen Sendika başkanından dikkat çekici bir açıklama geldi.

O Tabelanın Kaldırılmasına Tepki
O Tabelanın Kaldırılmasına Tepki Meltem Yüksel
Bu içerik 940 kez okundu.

Tokat’ta yeni açılan  Anadolu imam hatip lisesine, Milli Mücadele ve Atatürk devrimlerine karşı duruşuyla bilinen Mustafa Sabri’nin adı verilmişti. Gelen tepkiler üzerine okulun adı değiştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatı üzerine yeni açılan İmam Hatip Lisesi’ne Temmuz ayı içinde Siirt’in Baykan şehit olan 29 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ’ın ismi verildi.

Yandaş Memur Sen Sendikasının Başkanı Ali Yalçın, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları hakkında ölüm fetvası veren Mustafa Sabri'nin isminin kaldırılmasına sosyal medya hesabı üzerinden tepki verdi.

Yalçın, yaptığı açıklamasında "Tokat'ta 'Mustafa Sabri Anadolu İmam Hatip Lisesi’ tabelasının indirilmesini şiddetle kınıyorum. ’Şehit Yakup Akdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi’ tabelası asılması ve bir şehidimizin isminin verilmesi teselli olabilir fakat M. Sabri ismine tahammülsüzlük asla kabul edilemez. Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi sadece Tokat'ın değil bu milletin, ümmetin bir değeridir. Ondan rahatsız olanlar bilgilerini ve zihinlerini sorgulasınlar. Tabela iner ama yüreklerden ve zihinlerden saygınlığı asla inmez" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Altan Kardeşlerin Avukatları Duruşmadan Atıldı

Tokat Mustafa Sabri Ali Yalçın Milli Eğitim Bakanlığı Memur Sen Sendikası Twitter
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500