O Tezkere Meclisten Geçti

TBMM, hükümete Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon düzenleme yetkisi veren tezkereyi 1 yıl daha uzattı. AKP, CHP, MHP tezkereye evet derken, HDP tezkereye 'hayır' oyu verdi.

O Tezkere Meclisten Geçti
O Tezkere Meclisten Geçti Tuğba Önkibar
Bu içerik 854 kez okundu.

Suriye ve Irak Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Genel Kurul, 26. Dönem 2. Yasama Yılı açılışından sonra, Suriye ve Irak'a sınır ötesi operasyonu konusunda hükümete verilen yetki süresini 30 Ekim 2017'ye değin uzatılmasına dair Başbakanlık Tezkeresi'ni görüştü.

Hükümet, gruplar ve kişisel konuşmalardan hemen sonra yapılan oylamada tezkere, AKP, CHP ve MHP'li vekillerin oylarıyla kabul edildi.

PKK, Suriye ve Irak'taki krizi istismar etmektedir

Sınır ötesinde yapılan operasyonun 1 yıl uzaması için hazırlanmış Başbakanlık tezkeresine dair ilk konuşmayı hükümet adına Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yaptı. Işık, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ ile mücadeleye ara vermeden devam edeceklerini vurgulayarak, "Tüm devlet kurumlarında ve özellikle Silahlı Kuvvetlerimizde tek hain kalmayıncaya dek bu kararlılığımız devam edecektir. Ayrıca mücadelemizi sulandırmaya yönelik hiçbir faaliyete de izin verilmeyecektir" dedi.

Türkiye'nin senelerdir terörle mücadele ettiğine değinen Bakan Işık şu ifadelere yer verdi: "PKK örgütünün Suriye'deki kolu YPG/PYD de, Suriye'deki karışıklıktan yararlanarak bölgedeki alan dışında kalan aktörlerin ve dış ülkelerin de desteğiyle kazanç elde etmeye çalışıyor. PKK ise uluslararası kamuoyunun gözünde meşru hale gelmek için Irak ve Suriye'deki krizi istismar ediyor. Defaatle dile getirdiğimiz üzere, PYD ve PKK, aynı terör havuzunu ve yönetici kadroyu paylaşmaktadır. PYD'ye ulaştırılan teçhizat ve silah yardımlarının Türkiye'de terör eylemleri yapan PKK'lılara ulaştırıldığına dair elimizde kuvvetli deliller bulundurmaktayız. Bu durum devletimiz için ciddi bir tehdit içermekte ve aynı zamanda ülkemiz kamuoyu için de oldukça hassas bir konudur."

suriye ırak operasyon tezkere yasama pkk ypg pyd gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500