Obama O'nu Ver Beni Al

2012 yılından bu yana Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği binasında yaşamını sürdüren WikiLeaks kurucusu Julian Assange teslim olmaya hazır olduğunu söyledi. Teslim olmak için tek şartı ise ABD'nin gizli askeri belgelerini sızdırdığı için hapiste bulunan eski asker Manning'in serbest bırakılması.

Obama O'nu Ver Beni Al
Obama O'nu Ver Beni Al Derya Kaya
Bu içerik 1305 kez okundu.

Wikileaks belgelerinin sızdırılması ile ABD’nin milyonlarca gizli belgesini dünya kamuoyuna açıklayan Julian Assange, ABD Başkanı Barack Obama’ya bir çağrıda bulundu; Wikileaks sızıntıları nedeniyle tutuklu bulunan ABD ordusu eski mensubu Chelsea Manning’i affetmeleri halinde ABD’ye teslim olacağını söyledi.

 

Ancak ABD’nin casus olarak ilan ettiği iki kişiden birini serbest bırakıp diğerini tutuklaması ABD yasaları açısından mümkün değil. Assange, ABD Başkanı’nın bu olayda inisiyatif kullanmasını istiyor.

Diğer taraftan ABD bu teklifi kabul etse dahi Assange’ın sığındığı Ekvator’un Londra elçiliğinden çıkıp hava limanına gitmesi imkansız çünkü; İsveç’te bir kadın, Assange’ın kendisine tecavüze yeltendiği suçlamasıyla dava açmış durumda ve İsveç bu nedenle Assange’ı İngiltere’den resmen istiyor. Assange Ekvador elçiliğinin dışına adımını attığı anda tutuklanarak İsveç’e gönderilmek zorunda. Öte yandan, Wikileaks olayının patlak verdiği dönemde ortaya çıkan bu tecavüz iddiasının ardından Rusya, tecavüz iddiasında bulunan kadının daha önce ABD istihbarat örgütü CIA adına görev yapmış bir taşeron ajan olduğunu açıklamış ve söz konusu tecavüz iddialarının Assange’ı itibarsızlaştırmak için ABD tarafından tezgahlandığını iddia etmişti.

SAĞLIĞI İYİ DEĞİL

WikiLeaks sitesinin geçen yıl gizlice Assange’ın psikolojik ve fiziksel sağlık durumunun belirlenmesi için yaptırdığı sağlık testinin 27 sayfalık sonuçlarından bir kısmı yayınlandı. İsmi gizli tutulan bir psikososyoloji ve travma uzmanının yaptığı testin sonuçlarını yayınlayan sitedeki rapora göre, Assange’ın yaşadığı 30 metrekarelik oda her ne kadar yaşamaya elverişli olsa da çoğunlukla güneş ışığından mahrum bir şekilde yaşadığı için Assange fiziksel ve psikolojik olarak çöküş aşamasında. Ayrıca sürekli devriye gezsen Metropolitan Polisi nedeniyle sürekli tetikte olduğu için uykusuzluk da çekiyor.

Yayınlanan rapora göre Assange, hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle pek çok hastalığa yakalanma riski ile de karşı karşıya. Bunlar arasında öne çıkan hastalıklar ise kardiyovasküler rahatsızlıklar, strese bağlı yüksek tansiyon ve obezite. Assange doktor ve pek çok tıbbi müdahaleye de uzak olduğu için risklerin oranı da büyüyor. Assange’ın psikolojik olarak intihara meyilli bir kişiliğe dönüşmeye başladığı da yapılan yorumlar arasında.

KİM BU MANNİNG?

ABD ordusunda görevli bir er olan Chelsea Manning, Julian Assange’ın ele geçirdiği milyonlarca sayfa gizli belgeyi, görevli olduğu kurumun sunucularından alıp Assange’a vermek suçlamasıyla tutuklanmıştı. 2010 yılından bu yana tutuklu olan Manning toplamda 35 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı.

 
WikiLeaks Julian Assange Chelsea Manning ABD Barack Obama WikiLeaks Belgeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500