OECD Türkiye'nin Utanç Raporunu Yayınladı

Türkiye'nin de üyelerinden biri olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) her yıl yayınladığı "Eğitime Bakış" raporuna göre, Türkiye'de yüksek eğitim görmüş her dört kişiden biri iş bulamıyor.

OECD Türkiye'nin Utanç Raporunu Yayınladı
OECD Türkiye'nin Utanç Raporunu Yayınladı Tuğba Önkibar
Bu içerik 801 kez okundu.

Türkiye'nin de üyelerinden biri olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) her yıl yayınladığı "Eğitime Bakış"raporuna göre, Türkiye'de yüksek eğitim görmüş her dört kişiden biri iş bulamıyor.

OECD'nin 2016 verilerini kaynak alarak yayınladığı raporunda Türkiye'de yüzde 25 işsiz üniversite mezununa ek olarak, lise mezunları arasında işsizlik oranı yüzde 38 ve lise diploması olmayanlarda ise yüzde 49 olarak belirlendi.

OECD’ye üye ülkelerin ortalaması göz önünde bulundurulduğunda ise yüksek öğrenim görmüş kişilerde işsizlik yüzde 16 iken, lise mezunlarında yüzde 25 ve lise diploması bulunmayanlarda ise yüzde 43 şeklinde.

 İŞLETME VE HUKUK MEZUNLARI İŞSİZ

Türkiye'de işletme ve hukuk alanlarında yüksek öğrenim alanlar diğer üniversite mezunlarına kıyasla daha az iş imkanlarına sahip. Bu alanlarda mezunlar yüzde 73 oranında kendi branşlarında meslek seçimi yapabiliyorlar.

İŞ BULABİLENLER

Buna karşılık üniversite mezunlarının en rahat iş bulabildiği alanlar mühendislik, inşaat ve tıp alanları. Bu alanlarda eğitim görmüş kişiler yüzde 78 oranında iş bulabiliyor.

GAZETECİLERDE DURUM

Mezun olmalarının ardından iş imkanları en kısıtlı olanlar ise sanat ve beşeri bilimler, sosyal bilimler ve gazetecilik eğitimi alanlar. Bu grubun işsizlik oranı yüzde 35'in de üstünde.

Erken çocukluk eğitimi (EÇE) konusunda ise Türkiye OECD ortalamasının çok gerisinde. Yeteneklerin gelişimi ve öğrenme kabiliyetini arttıran ve ağırlıklı olarak üç yaş öncesi başlayan EÇE'ye katılım oranı Türkiye'de üç yaş gruplarında yüzde 9 iken, iki yaş grubunda ise neredeyse bulunmuyor.

YÜZDE 43'ü İLKOKUL MEZUNU

Eğitime katılımdaki bu farklılık ilkokul düzeyinde de oldukça belirgin. Türkiye'de 25-64 arası yaş grubundakilerin yüzde 43'ü yalnızca ilkokul mezunuyken, üye devletler arasında düşük eğitimli olma oranı ile en yüksek skoru Endonezya ile paylaşıyor.

DEVLET VE ÖZEL ARASINDA FARK

Raporda bulunan bir diğer dikkat çeken istatistik ise Türkiye'de devlet ve özel okullar arasındaki eğitim kalitesi ve öğrenci başına düşen eğitmen sayısındaki farklılık.

Türkiye'deki özel okullarda her sınıftaki öğrenci sayısı OECD üyeleri içerisinde ortalamanın altında olsa da, devlet okullarındaki öğrenci sayıları en yüksekler arasında.

Bu da ülkemizi devlet ve özel okullar arasındaki uçurumun en belirgin olduğu OECD üyesi olarak konumlandırıyor.

EĞİTMENLER YETERSİZ

Sınıflarda bulunan kalabalık bunun yanı sıra eğitim kalitesini de etkiliyor. Öğretmen başına düşen öğrenci istatistikleri göz önüne alındığında bu oran ilkokulda 18, orta okulda 17, lisede 14 ve yüksek öğrenimde 22 olarak belirlendi.

Eğitmen başına düşen öğrenci istatistiklerinde OECD ortalamaları ise aynı sıra ile ilkokulda 15, orta okulda 13, lisede 14 ve yüksek öğrenimde 16.

Rapor, aradaki bu farklılığın özel okullar ile devlet okulları arasında eğitim ve öğrenme seviyesinde büyük eşitsizlikler doğurabileceğini gösteriyor.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Nuriye ve Semih Hakim Karşısında

OECD Eğitime bakış lise mezunu işsizlik üniversite diploma gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500