''Öğretmenlik Onuru Bizim 24 Kasımlar Sizin Olsun''

Birçok öğretmen 24 Kasım Öğretmenler Günü‘nü neşe içerisinde, hatta ‘buyrulduğu gibi’ kutlamaya hazır olsa da tüm dünyada 5 Ekim’de kutlanan bugün neden bizim ülkemizde 24 Kasım’da kutlanıyor?

''Öğretmenlik Onuru Bizim 24 Kasımlar Sizin Olsun''
''Öğretmenlik Onuru Bizim 24 Kasımlar Sizin Olsun'' Ecem Şenol
Bu içerik 638 kez okundu.

Bir mağazanın küçük indirimi, bankanın “masrafsız!” kredi teklifi çoğu zaman ülkemiz öğretmenleri için yeterli gelir. Eğitime bir ömrünü adayan emektar tüm öğretmenler, 24 Kasım’da bir telefon mesajıyla, bir çiçekle ya da meslektaşlarıyla bir akşam yemeğiyle kutlarlar onlara ‘armağan’ edilen günü.

1980 askerî darbesi ülkenin üzerinden silindir gibi geçerken, birçok değeri de beraberinde götürdü. Darbenin ardından ise işe en büyük tehlike olarak görülen, aydınlanmanın sahibi öğretmenlerden başlandı.

Birçok öğretmen bu süreçte ortadan kaybedilip, meslekten atıldı; hatta sürüldü, fişlendi. Öğretim görevlileri, öğretmenler, sendikacılar hapishanelere gönderilirken, muhalif kesim de cezaevlerine dolduruldu ve birçoğu idamla yargılandı. Sivil toplum örgütlerinin darmadağın edilip, sendikaların terör örgütü ilan edilerek kapatıldığı bu dönemde, memurun toplu sözleşme hakkı ellerinden alındı.

1981 yılında da hiçbir şey yokmuş gibi, “çok değer verdikleri” öğretmenlere bir gün armağan etme gereği hisseden darbeciler, itaat eden, sorgulamayan, her şeye rağmen “Allah’a şükür” diyebilen öğretmen profili için çok emek sarf ettiler. Sonunda da başardılar.

 “Neden dünyada 5 Ekim’de bizde 24 Kasım?” diye sorulduğunda ise kılıfı hazırlamış olan darbeci zihniyet, katlettiği, ehlileştirdiği ve sorgulamadığı gibi sorgulamayı da öğretmeyen eğitimcilere bunun bir özür olsun diye yaptıklarını söyleyemediler. Buldukları kılıf ise oldukça akıllıca oldu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği günü “Öğretmenler Günü” diye belirlediklerini söylediler.

1980 darbesi zihniyetinin yarattığı 24 Kasım Öğretmenler Günü, ülkemizde ne yazık ki anlamından çok fazlasını temsil eden bir gün olarak kutlanmaya devam ediyor. Tüm dünya ülkeleri, UNESCO ve ILO tarafından 1966‘da belirlenen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü‘nü kutlarken Türkiye’deki öğretmenler bu yüzden yıllardır “darbecilerin” armağan ettiği yaşam tarzını kutlamaktadır.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

6 Yaşından Küçük 594 Çocuk Cezaevinde

 

 

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü 24 Kasım 1980 Darbesi Darbe Zihniyeti Eleştiri UNESCO ILO Öğretmenler Günü Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500