OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı

OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin TBMM Başkanlığına sunulan Başbakanlık Tezkeresi AK Parti ve MHP'li vekillerin oyu ile kabul edildi.

OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı
OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı Başak Tatar
Bu içerik 751 kez okundu.

TBMM'nin 21 Temmuz 2016 tarihli ve 1116 sayılı kararı ile ülke genelinde ilan edilen Olağanüstü Hal’in, 19 Temmuz 2017 çarşamba günü saat 01.00'den itibaren geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasını içeren Başbakanlık Tezkeresi, AK Parti ve MHP'li vekillerin oyu ile kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu, OHAL’in 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için mesai yapacağı öğrenildi. Genel Kurulda ise Birleşmiş Milletler geçici görev gücü bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin UNIFIL harekâtına katılması hususunda TBMM'nin kararıyla uzatılan izin süresinin, 5 Eylül 2017’den 31 Ekim 2018’e kadar tekrar uzatılmasına dair Başbakanlık Tezkeresi’nin görüşüleceği belirtildi.

Aynı gün, Birleşmiş Milletlerin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği misyonlar kapsamında hudut, şümul, miktar ve zamanının hükümet tarafından tespit edilmek üzere TSK’nın yurtdışına gönderilmesinin, hükümet tarafından verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için TBMM'nin kararıyla hükümete verilen izin süresinin 2 Ağustos 2017’den 31 Ekim 2018’e kadar uzatılmasıyla ilgili Başbakanlık Tezkeresi’nin de ele alınacağı aktarıldı.

‘Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın da Genel Kurul’da görüşüleceği bildirildi. Bu tasarıya göre, bölge idare mahkemesi daireleri arasındaki iş bölümünü belirleme görevinin, uygulama birliğinin sağlanması amacıyla HSK'ya verileceği; .HSK’nın da, ilk derece mahkemelerinde ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla iş dağılımını belirleyebilmesinin yanı sıra bölge idare mahkemelerinde daireler arasındaki iş bölümünü de belirleyeceği kaydedildi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye'de 15 Temmuz Etkinlikleri

 

ohal uzatma tbmm başbakanlık tezkeresi akp mhp oylama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500