OHAL Komisyonu İlk Kararını Açıkladı

OHAL Komisyonu verdiği ilk kararında mesleğe iade başvurusunda bulunan bir kişinin talebini reddetti.

OHAL Komisyonu İlk Kararını Açıkladı
OHAL Komisyonu İlk Kararını Açıkladı Meltem Yüksel
Bu içerik 646 kez okundu.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, meslekten ihraç edilenler hakkında ilk kararını verdi. Kararda mesleğe iade başvurusunda bulunan bir kişinin talebi reddedildi.

Verilen kararlara yönelik komisyondan şu açıklama yapıldı;

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, dosyası tekemmül eden ve incelemesi tamamlanan başvurulara dair kararlarını vermiştir.

Bu kararlar içinde kabul ve ret kararları bulunmaktadır.

Komisyon kararları, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 10. 12.7.2017 tarihli ve 30122 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar Tebliğinin 15 inci maddesinde belirtilen ilgili kurumlara bildirilecek ve bu kurumlar tarafından başvurucuya tebliğ edilecektir.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 11 ve ek 1 inci maddesinde belirtilen kurum veya kuruluşlar aleyhine Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabilecektir.

Öte yandan, 17 Temmuz 2017 tarihinden itibaren elektronik başvuru sistemi üzerinden alınan başvurular valilik veya ilgili kurumlar vasıtasıyla komisyona ulaştırılmış ve başvuru süreci 23 Ekim 2017 tarihinde sona ermiştir.

Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara yönelik tüm bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir.

Komisyon çalışmalarına yardımcı olabilmek için, 28’i hâkim, 30’u müfettiş ve 40’ı uzman olmak üzere toplam 190 personel görevlendirilmiştir.

22.12.2017 tarihinden beri komisyona yapılan başvuru sayısı 103.276’dır. Kurumlardan ulaşan personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 212.554 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

ALES'te Cemaat Parmağı

OHAL OHAL Komisyonu Darbe 15 Temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500