Operasyona Bir Şartla Destek Veririz

Partisinin MYK toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cerablus operasyonunu değerlendirdi.

Operasyona Bir Şartla Destek Veririz
Operasyona Bir Şartla Destek Veririz Yaren Yalçın
Bu içerik 818 kez okundu.

Partisinin MYK toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cerablus operasyonunu değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, Fırat Kalkanı Operasyonu’nun IŞİD ile sınırlı kalması ve uluslararası hukuk çerçevelerinde kalınması durumunda destek vereceklerini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“2013 yılının Aralık ayında bir basın toplantısı yapmıştım, haklı çıkmaktan yoruldum. Aralık 2013’te sadece IŞİD’le mücadele edecekseniz bu tezkereye evet deriz demiştim. Ama amaçları IŞİD’le mücadele etmek değildi. AKP’nin Suriye politikalarının ne kadar yanlış olduğu, CHP’nin ne kadar haklı olduğu bugün bir kez daha ortaya çıkıyor.

Umarız Cerablus’ta başlatılan IŞİD’le mücadele; Türkiye’de Türkiye IŞİD’ine yönelik olarak da sürer. IŞİD’e yönelik mücadeleyi destekliyoruz. Ancak Türkiye, uluslararası hukukun öngördüğü kurallara uymalıdır. Türkiye, tüm komşularının toprak bütünlüğünü savunmalıdır. Türkiye’nin geldiği nokta AKP’nin politikalarının sonucudur. 2010 referandumuna da tek karşı çıkan bizdik. Bu referandumun ardından yargıya, orduya darbeciler yerleşti. Türkiye’nin sınır kapılarının açılması, IŞİD’in orada var olmasının sebebi AKP hükümetinin izlediği politika çünkü o sınır kapıları kevgire döndü.”

chp kemal kılıçdaroğlu suriye cerablus ışid akp türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500