Orhan Pamuk'tan Darbe Yorumu

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, 15 Temmuz'da yaşanan darbe teşebbüsüne ilişkin ilk kez yorum yaptı.

Orhan Pamuk'tan Darbe Yorumu
Orhan Pamuk'tan Darbe Yorumu Tuğba Önkibar
Bu içerik 1477 kez okundu.

İngiliz BBC’ye verdiği demeçlerde darbe teşebbüsüne dair Batı ülkelerinin tutumunu eleştiren Orhan Pamuk, şunları kaydetti:

“Bu insanları görmezden gelmek büyük bir hata olur. İnsanlar tanklara karşı gelerek cesurca sokaklara döküldü. Batılı liderlerinin bu insanlara dikkat çekmemesi büyük bir hataydı. Ve halkın cesurca demokrasiye sahip çıktığı bu kırılgan ve dramatik sahneleri ele almadan bir diyalog kurmanız mümkün değil” dedi.

Hükümetin darbe teşebbüsü sonrasındaki uygulamalarını da eleştiren Nobel ödüllü yazar, “Başarısız darbe teşebbüsünün ardından yaşananlar, aslında demokrasi örneklerine uygun değildi. Ülkedeki en iyi yazarlardan  – bazıları benim arkadaşlarım, bazılarının uzun yıllardır okuyucusuyum, birçoğu onlarca yıldır Türkiye’de kanaat önderliği yaptı, romancılar, yazarlar Türkiye halkının kalbinde bulunan insanlar – şu an cezaevinde. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Demokrasi bu değil” dedi

“Bu durumun ileride bir şekilde çözümlenebileceğinden umutlu musunuz” sorusunu ise Pamuk şöyle cevapladı:

“Batılı olmayan ülkeler için demokrasiyi savunan Batılı siyasi liderlerin, onların hareketlerinden kuşkulu oldukları gerçeği beni oldukça endişelendiriyor. Bu ülkelere demokrasi geldiğinde ise halk Batı yanlısı olmayanlara oy veriyor.   2013 yılında Mısır'da böyle oldu. Sisi, günler içerisinde askeri darbe yapacağını alenen söyledi. Beni en büyük hayal kırıklığına uğratanlardan biri oldukça saygı duyduğum Barack Obama oldu. Başını diğer tarafa çevirdi. Askeri darbelere tanınan bu tolerans, Türkiye’deki darbe teşebbüsünün de önünü açmış oldu. Demokrasiyi, insanlar Batı yanlısı partilere oy vermeseler dahi kabul etmeliyiz.” 

orhan pamuk mısır darbe nobel demokrasi sisi obama gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500