Ortanca Çocuk

Tüketen, kıymet bilmeyen, savurgan neslin başlangıcı aynı zamanda eski bayramların, geleneklerin son temsilcileriyiz biz. Arafta olmanın vücut bulmuş haliyiz. Modern deyimle Y kuşağı çocukları geleneksel deyimle de ahir zaman çocuklarıyız.

Ortanca Çocuk
Ortanca Çocuk
Bu içerik 2101 kez okundu.

5 yaşında ki yeğenim akıllı telefonla oyun indirip, bilgisayar da sekmeden sekmeye koşunca şok geçiren ben; annem  biz babamızın karşısında bacak bacak üstüne atamazdık dediğinde yine şok oluyorum. İki jenerasyon arasında sıkıştık kaldık bizim bizden başka dostumuz yok vesselam. Yeni nesil fazla cesur, kendinden emin biraz da şımarık sanki... Biz sonuç olarak misafirlikte kaş göz yaparak yönlendirilmeye annenin evde görüşürüz gibi ufak yollu tehditlerine aşinayız.  Sokakta oyun oynama kültürümüz de vardı Msn' den titreşim yollayıp durumumuza şarkı sözü yazarak ruh halimizi sanal aleme duyurma zevkini de az buçuk yaşadık. Biz ne çelik çomakla büyüyen ne de akıllı telefon müptelası çocuklardık yani her şeyden biraz deneyelim derken dengesiz olduk çıktık. Hani genel bir algı vardır ya ailenin ortanca çocuğu çok ezilir gibi.

Biz  zavallı Y kuşağı da zamanımızın ortanca çocuklarıyız işte. Saklambaç oynayıp, tüplü televizyonda şirinler izleyerek başladığımız hayatımız bir anda yörüngesinden çıktı bizler daha orta yaşa gelemeden teknoloji dünyasında bulduk  kendimizi; ikinci yabancı dili olmayanlar zaten yarışı baştan kaybetmişti de üçüncü yabancı dille bir nebze idare edebiliyorduk, internet bağlanınca çalmayan telefondan sınırsız erişime, türlü türlü bilgisayar programlamasına geçmiş yok daha neler diyorduk geri kalmamak için çok koştuk.

Sonuç ne mi oldu? Bizim kuşak iyi bilir tüplü televizyonda bolca izlemiştir zira usta oyuncu Perran Kutman'ın bir filmi vardı Görgüsüzler; parayı bir anda bulan Perran Kutman yaz sıcağında deniz kıyısında  kürkle dolaşıyordu hani biz tüm kuşak özümseyemeden sindiremeden  yeniçağı orta halli birer görgüsüz olduk. Bayram tatillerini aileyle geçirmek avamlık, kitap okumak kendine zaman ayırmak asosyallik, teknolojiden uzak kalmak cahillik oldu çıktı. Çocukluğumuzu özlediğimiz zamanlar kendimizi yeni gelişmeleri algılayamadığımız zamanlar sıklaşmaya başladı yani ortanca çocuk yine ezildi.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Zorla Yoğun Bakıma Kaldırıldı

Kuşak Yeni Nesil Y Kuşakları Telefon Akıllı Telefon Cep Telefonu Saklambaç Perran Kutman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”