Ortaylı: Atatürk’le Birlikte Anmamız Gereken Bir İsim Daha Var

FOX TV ekranlarında İsmail Küçükkaya’nın 'Çalar Saat' isimli programına konuk olan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk ve 10 Kasım hakkında tarihte çok az bilinen detayları anlattı.

Ortaylı: Atatürk’le Birlikte Anmamız Gereken Bir İsim Daha Var
Ortaylı: Atatürk’le Birlikte Anmamız Gereken Bir İsim Daha Var Meltem Yüksel
Bu içerik 660 kez okundu.

FOX TV ekranlarında İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saat isimli programına konuk olan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk ve 10 Kasım hakkında tarihte çok az bilinen detayları anlatırken, ‘Yahudi Mimar Bruno Taut’u da unutmamak gerekir’ dedi.

Mimar Bruno’nun zor şartlarda ve çok kısa bir süre içinde Atatürk için katafalk hazırladığını vurgulayan Ortaylı, o günlerde zatürre hastalığına yakalanmış ve Atatürk’ün vefatından 10 gün sonra İstanbul’da hayatını kaybettiğini söyledi.

Ortaylı, bugün Türk milletinin anlaması gereken şeyler olduğunu belirtip olayı anlatırken; “Atatürk’ün naaşı Ankara’ya getirildi. Katafalk hazırlandı ve müzede öne konuldu. O katafalkı hızlı yapması için, o dönem bize sığınan Alman Yahudi mimar Bruno Taut görevlendirildi. Burada bir katafalk hazırladı. O biraz fazla düzgünmüş işine, üşüttü, zatürre oldu ve bir kalp rahatsızlığı varmış. Atatürk’ün vefatında günler sonra o da öldü ve Edirnekapı şehitliğine gömülen ilk gayrimüslim, ilk yabancı oldu. O tarihte vatandaş değildi zaten. Bu çok önemli bir şey. Bu vesileyle onu da anmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

4 Mayıs 1880’de Königsberg ‘de dünyaya gelen Bruno Julius Florian Taut, Yahudi asıllı Alman mimar ve şehir plancısıdır. Türkiye’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin (1937-39), Ankara Atatürk Lisesi’nin (1937-40), Atatürk’ün katafalkının (1938), Trabzon Fen Lisesi (1938) ve Cebeci Ortaokulu’nun (1938-39) planlarını çizen mimardır. Taut 24 Aralık 1938 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

İlber Ortaylı Mustafa Kemal Atatürk İsmail Küçükkaya Çalar Saat Ankara Bruno Taut Yahudi Mimar Bruno Taut Bruno Taut Kimdir FOX TV
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500