Oslo ve Habur İhanet Değildi

MİT Eski Müsteşarı Emre Taner, TBMM Darbe Araştırma Komisyonuna çarpıcı açıklamalar yaptı.

Oslo ve Habur İhanet Değildi
Oslo ve Habur İhanet Değildi Tuğba Önkibar
Bu içerik 1408 kez okundu.

TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Teşebbüsünü Araştırma Komisyonu’nda tarihi açıklamalarda bulunan MİT eski Müsteşarı Emre Taner şunları kaydetti:

MİT 15 TEMMUZ’U ALAMADI 

15 Temmuz önümüze birçok dersi getirip koymuştur. Suçlamalarla bir yere varmamız mümkün değildir. Fakat özeleştirimizi de açıkça ve erkekçe yapmak zorundayız. Alamadık. Yapamadık. Fethullah Gülen’in 15 Temmuz’da bir ihtilale neden olabileceğini alamadı bu gizli servis. 

BENDEN SONRA MİT’E SIZDILAR

Benim olduğum dönemde FETÖ’nün sızması sıfıra yakındı. Benden sonraki dönemi bilemem. Son dönemde de bu girmelerin daha sık olduğu izlenimi var.

ORTAKLIĞI KABUL ETMEDİK

Gülen’in bize yanaşma nedeni, himaye arıyorlardı. Ne para ne de pul mühim bir motiftir. Bu tür bir ilişkiye girildiğinde ortak olmak gerek fakat tarafımızdan kabul edilmedi, pişmanlık duymuyorum.

KUMPAS KURDULAR

7 Şubat’ta Gülen Hakan Fidan ve beni yargı önüne çıkarmak için kumpas kurdu. Biz bu OSLO sürecine, ‘yabancılar Kürt meselesini oyuncak etmesin’ diye girdik. Uluslararası çok taraflı konferansa götürmek istiyorlardı. Oslo bir ihanet değildir. Kanın durdurulması adına yapılmış hadisedir. Mayını gizli servisler temizler arkadan siyaset girer.

HABUR YANLIŞA DÖNDÜ, ÖLDÜ 

Habur’da sürecin neden bozulduğu sorusunun ardından Taner şunları söyledi; Sürecin bozulmasında FETÖ yanlısı polislerin büyük payı var. Ailelere çocuklarınız gelecek diye haber salındı. Tam tersine infial gösterisi haline getirildi.Habur’un sınırda gerçekleştirdiği oyun budur. Para, propaganda Avrupa’da. Silah ise Kandil’de. Beyin İmralı’da. Bunların 3’ü birbiriyle kıyasıya yarışır. Habur’da iş doğru başladı fakat yanlışa döndü, öldürüldü.

OSLO’DA BAŞARIYI İSTEMEDİ

Fethullahçılar, çözüm sürecinin mevcut hükümetin eliyle gerçekleştirilmesinden rahatsız oldu. Çözümün olmasını kabullenmeyenler Oslo’ya sızdırdı. Oslo'da masa başındakiler, Norveç, İngiliz gizli servisi hattını bağlamış. FETÖ, bu sorunu hükümetin çözmesinden rahatsız olmuştu.

FETÖ’NÜN BOYU KISA KALIR

15 Temmuz faciadır. Yalnızca FETÖ’nün anlayışı ile realize edilmesi mümkün değil. FETÖ’nün boyu bu duruma kısa kalır. 2.3. darbeden korkulacaksa, arkada bulunan küresel akıl unutulmasın.

GÜLEN DAKİKA FARKIYLA KAÇTI

Ümraniyede bulunan evine girdik. Henüz yatağı sıcaktı, kendi ortalıkta yoktu. Çünkü emniyet haber uçurmuş. 

ÖNLEM ALINMALI

 Darbeden sonra başarısızlık olursa onun ardından suikast gelir. Güvenlik son derece mühimdir. DEAŞ gibi kendini kaybetmiş örgütleri de katarsak, özel önlemler alınması gerek.

 

mit müsteşar emre taner hakan fidan fetö darbe gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500