Osman Baydemir’e ‘Kürdistan’ Cezası

HDP Şanlıurfa Milletvekili ve HDP Sözcüsü olan Osman Baydemir, Meclis bütçe görüşmelerinde konuşurken, ‘Kürdistan’ ifadesini kullanması tepkilere neden oldu.

Osman Baydemir’e ‘Kürdistan’ Cezası
Osman Baydemir’e ‘Kürdistan’ Cezası Meltem Yüksel
Bu içerik 419 kez okundu.

HDP Milletvekili Osman Baydemir bütçe görüşmeleri esnasında, Meclis'in herkesi kucaklayıcı bir tavrı olması gerektiğini söyleyip, ''Ben bir Kürt evladı olarak, Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak istediğim şey bu çatı Türk ve Kürt ortak çatısı olmasıdır'' ifadelerini kullanınca AK Partili vekillerden tepki geldi.

Meclis Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı'da, Baydemir'e, ''Kürdistan neresi?'' diye soru yöneltince, Baydemir de elini kalbine koyarak, ''Kürdistan şurası'' dedi. Bahçekapılı'nın Baydemir'e tepkisi ise sert oldu, ''Siz Kürdistan vekili değilsiniz, siz Şanlıurfa'nın vekilisiniz'' ifadesini kullandı.

Baydemir'e Kürdistan dediği için iç tüzüğe göre Genel Kurul'dan 2 gün çıkarma cezası verilince HDP Grubu da bu kararı protesto etmek için Genel Kurulu terk etti. Diğer taraftan yeni TBMM İçtüzüğü'ne göre Türkiye'nin, Anayasa'da düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapmak geçici çıkarma cezası verilecek disiplin suçları kapsamında yer alıyor. Meclis'ten geçici olarak çıkarma cezasına çarptırılan milletvekilinin de bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisinin kesileceği belirtiliyor.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İsrail Gazze’yi Yine Vurdu

Meclis TBMM HDP Osman Baydemir Kürdistan Ayşenur Bahçekapılı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500