Osmaniye Kudurdu

Osmaniye’nin Düziçi İlçesi’ne bağlı Ellek beldesinde belirlenen kuduz şüphesi üzerine bir mahalle karantinaya alındı.

Osmaniye Kudurdu
Osmaniye Kudurdu Yaren Yalçın
Bu içerik 823 kez okundu.

Osmaniye’nin Düziçi İlçesi’ne bağlı Ellek beldesinde belirlenen kuduz şüphesi üzerine bir mahalle karantinaya alındı.

Osmaniye Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Ellek beldesine bağlı Çevlik Mahallesi’nde kuduz şüphesi üzerine Adana Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne gönderilen numunenin kuduz hastalığı bakımından pozitif çıktığı teyit edildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kuduz olan köpeğin aynı mahalleden 3 kişiyi ısırdığı ve 1 kişiyi tırmaladığının tespit edildiği, tedavilerine başlandığı, bu kişilerin yakınları ve köpeğin temas ettiği 104 kişinin de tedavi edilmek üzere Düziçi Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca “Kuduz Risk Bölgesi” yazılı tabelanın Ellek beldesi girişine asıldığı ve gerekli uyarıların yapıldığı kaydedilerek “Kuduz köpeğin ısırdığı 6 büyükbaş hayvan, veteriner hekimler kontrolünde, 3 metre derinliğinde çukura kireç dökülerek ve tüm tedbirler alınarak imha edilmiştir. Kuduz köpek tarafından ısırılan ve kurbanda kesildiği tespit edilen bir küçükbaş hayvanın ise tüm etleri imha edilmiş, kurban etinin çekildiği kıyma makinesine el konulmuş, kıyma makinesini kullanan diğer vatandaşlar da hastaneye yönlendirilmiştir. Köpeğin temas ettiği tüm bölgeler belirlenmiş ve dezenfekte edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

 

osmaniye düziçi kuduz ellek beldesi 104 kişi karantina
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500