'ÖSO Dükkanları ve Evleri Yağmaladı'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TSK ile birlikte Afrin'e giren ÖSO'nun evleri ve dükkanları yağmaladığı haberlerine ilişkin "Bu olayları araştırıyoruz. Görünen o ki bu olaylar yaşanmış. Bazı gruplar komutanları tarafından verilen emirlere muhtemelen uymadılar" dedi.

'ÖSO Dükkanları ve Evleri Yağmaladı'
'ÖSO Dükkanları ve Evleri Yağmaladı' Meltem Yüksel
Bu içerik 638 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Afrin'de Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu tarafından yapıldığı iddia edilen yağmalama haberlerini ciddiye aldıklarını ve olayları ciddi bir şekilde incelediklerini söyledi.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre konuyla ilgili CNN International’ın canlı yayında sorularını cevaplayan Kalın, "Biz bu haberleri ciddiye alıyoruz. Bu olayları araştırıyoruz. Görünen o ki bu olaylar yaşanmış. Bazı gruplar komutanları tarafından verilen emirlere muhtemelen uymadılar. Biz bunu çok ciddi bir şekilde inceliyoruz çünkü Afrin operasyonundaki asıl amacımız en başından bu yana Afrin’de yaşayan insanlara emniyet ve güvenlik sağlamak oldu. Gerekli önlemler alınacaktır” dedi.

Uluslararası haber ajansı AFP ve Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin geçtiği haberlere göre, Pazar günü Afrin'in kent merkezine giren Türkiye destekli güçler ev ve dükkanları yağmaladı. Gözlemevi, Türkiye ordusuna destek veren savaşçıların "Afrinlilerin mülklerini, dükkanları, siyasi ve askeri binaları yağmaladığı" iddiasında bulundu.

Bölgede görev yapan AFP muhabirleri de Türkiye yanlısı güçlerin kenti terk etmeden önce kamyonetlerinin arkasına battaniye, içi gıda dolu koliler, keçiler hatta motosiklet yüklediğini iddia etti. Muhabirler dükkan, restoran ve evleri yağmalayan milislerin, kent merkezindeki otomobilleri de traktörlerle çıkarttıklarını iddia etti.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Putin Pegasus Uçağının Düşürülme Emrini Vermiş

ÖSO Afrin TSK Yağma Yağmalamak İbrahim Kalın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500