ÖSYM Başkanı Yeni Sınavı Açıkladı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Hürriyet’e bu yıl değişen üniversite giriş sistemi ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

ÖSYM Başkanı Yeni Sınavı Açıkladı
ÖSYM Başkanı Yeni Sınavı Açıkladı Ecem Şenol
Bu içerik 4211 kez okundu.

Üniversite sınavına girecek 1 milyonu aşkın adayın merak ettiği soruları yanıtlayan Prof. Dr. Mahmut Özer, geçtiğimiz yıl çok sayıda öğrencinin mağdur olmasına yol açan 15 dakika kuralının bu yıldan itibaren kalktığını açıkladı.

Sınav başvurularının Mart ayında, sınavın ise Haziran ayında Ramazan Bayramı’ndan sonra yapılacağını söyleyen Özer, adayların en çok merak ettiği konulardan olan, sınav süresinin uzadığını anlattı.

Prof. Dr. Özer, yeni sistemde öğrencinin konforunu düşündüklerini ve adayların en çok şikâyetçi olduğu giriş ücreti ve süresi ile ilgili çalışmalar yapıldığını, soru sayısı azaldığı için ölçme kabiliyetine sağlıklı olarak odaklanacaklarını ve müfredattan sorular soracaklarını belirtti.

15 dakika kuralının kalktığını ve adayların 10.00’dan itibaren sınava giremeyeceğini ifade eden Mahmut Özer, yani 09.45 kuralını uygulamayacaklarını ve geçmiş yıllarda olduğu gibi sınava başlama saatinin 10.00 olduğunu, bu saatten sonra gelenlerin alınmayacağının altını çizdi.

Sınav ücretini de daha önce 160 lira civarında olduğuna değinen Özer, şimdi iki sınav için 120 lira almayı planladıklarını, YGS’nin 60 lira, LYS’nin her birinin 40 lira olduğunu belirttikten sonra, bir öğrencinin cebinden yaklaşık 160 lira çıktığını, şimdi ise daha az çıkacağını kaydetti.

Sınavın usul ve esaslarını YÖK’ün belirleyeceğini ve en kısa zamanda ayrıntılı açıklama yapılacağını ifade den YÖK Başkanı Özer, bu yıl sınavların süresinin geçen yıl YGS’deki süreden fazla olacağını, birinci sınavın 100 dakika civarında, ikinci sınavın ise 160-200 dakika arasında olacağını, 180 dakika da olabileceğini dile getirdi.

Sınav için Mart ayında başvuruları alacaklarını da belirten Özer, Ramazan Bayramı sonrasında sınavı yapmayı planladıklarını, ikinci oturumda açık uçlu soru olmaması için çalıştıklarını ama belki ilk sınavda Türkçe ve matematikte birer tane açık uçlu soru olabileceğini belirtti.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Hertha Berlin'den Trump'ı Çıldırtacak Eylem

 

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer Üniversite Sınavı Sınav Süresi Ücreti Üniversite Giriş Başvuru Kabiliyet LYS YGS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500