Oya Baydar'dan 'Cumhuriyet Vakası'

Oya Baydar T24'te kaleme aldığı yazısında Nuray Mert'in Cumhuriyet Gazetesi'nden ayrılmasından yola çıkarak Cumhuriyet Gazetesi'nin son durumunu analiz etti.

Oya Baydar'dan 'Cumhuriyet Vakası'
Oya Baydar'dan 'Cumhuriyet Vakası' Ecem Şenol
Bu içerik 735 kez okundu.

Şu günlerde bütün eksiklerine rağmen tek bağımsız muhalefet organı durumunda olan Cumhuriyet Gazetesi’nin son derece kritik bir var olma, yok olma savaşı verdiğini yazan T24 yazarı Oya Baydar, Nuray Mert’in, belli bir okur kitlesini ve gazetedeki bazı yazarları rahatsız eden yazılarına son verilmesinin bu güç koşulların yönetimi zorlamasının ürünü olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Mevcut yönetimin, bu kadar güçlük arasında bir de bu sorunla uğraşmayayım havasına girdiğini, gerilediğini ve tekçiliğe teslim olduğunu belirten Baydar, büyük olasılıkla, bu tasarrufun Cumhuriyet gazetesi ilkelerine dayandırılacağını aktardı.

Baydar, ama o ilkeler arasında “aklın bağnazlıktan kurtulması” olduğunu ve aklın bağnazlıktan farklı görüşlerin, düşüncelerin özgürce dile getirilmesiyle, tartışılmasıyla kurtulacağını, onları dışlayan ve susturan tekçilikle olmadığını ifade etti.

Oya Baydar yazısında, saldırılara karşı tek etkili silahın düşünce ve ifade özgürlüğünü tavizsiz savunmak, gazetenin çoğulcu demokratik çizgiye oturma çabalarını güçlendirmek olduğunu ama başarılamadığını ifade etti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Grup Yorum Açlık Grevine Başlıyor

 

Oya Baydar Cumhuriyet Gazetesi Vaka Nuray Mert Gazete Köşe Yazısı İfade Özgürlüğü T24 Savunma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500