Özgecan'ın Katilini Öldüren Sanığa Müebbet Cezası

Özgecan Aslan cinayetine ilişkin davada ağırlaştırmış müebbet cezasına çarptırılan Ahmet Suphi Altındöken'in Adana'daki cezaevinde silahlı saldırıda ölmesi; babası Necmettin Altındöken'in ise yaralanmasıyla ilgili davada karara varıldı. Sanıklardan tutuklu Gültekin Alan ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına mahkûm edilirken, tutuksuz yargılanan 6 sanık, delil yetersizliğinden beraat etti.

Özgecan'ın Katilini Öldüren Sanığa Müebbet Cezası
Özgecan'ın Katilini Öldüren Sanığa Müebbet Cezası Başak Tatar
Bu içerik 701 kez okundu.

Bugün Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına tutuklu Gültekin Alan, tutuksuz sanıklar Ferat Yüksel, infaz koruma memuru Hacı Ahmet Özdoğan, Gamze Bağlar, Serkan Akkoca ile avukatları; başka suçtan cezaevinde tutuklu bulunan sanıklar Ahmet Tekin Baykal ve Hüsamettin Bağlar da SEGBİS ile katıldı. Özgecan Aslan cinayetinde ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan; daha sonra da Adana’daki cezaevinde öldürülen Ahmet Suphi Altındöken’in olayda yaralanan babası Necmettin Altındöken ise hükümlü olduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Son savunmaları sorulan sanıklardan Gültekin Alan, 18 duruşmanın 3’üne katıldığını, bunlardan birinde de susma hakkını kullandığını belirterek mahkemede düzgün savunma yapamadığını öne sürdü. Suç aleti silahı bir yıl önce tuvalette bulduğunu ve bacak arasında sakladığını aktaran Alan, Ahmet Suphi Altındöken'i korkutmak isterken öldürdüğünü ve babasını yaraladığını açıkladı.

Silahın nasıl cezaevine sokulduğunu bilmediğini anlatan sanık, olay günü halı sahaya çıkacaklarının belli olmadığını; infaz koruma memurunun daha sonra halı sahaya çıkılacağını bildirdiğini kaydetti. Bu sırada infaz koruma memurlarının, Özgecan Aslan’ı öldürenle babasının F Tipi Cezaevi’ne getirildiğini ve hangi koğuşta kaldıklarını konuşurlarken duyduğunu paylaşan Alan, o günler kafasının dağınık olduğunu ve Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin rüyalarına girdiğini söyledi. Kendisinin de 2 kızı olduğunu belirten Gültekin Alan, “Görevli halı saha kapısını açtı. O sırada sinema perdesi gibi Özgecan Aslan ve kızlarımı gördüm. Halı sahaya girmedim; kendi kendime 'Hadi ne bekliyorsun?' diyerek saniyeler içinde karar verdim" diyerek olayı anlattı. 

Merdiven boşluğuna doğru ateş edip ölüm korkusu vermek istediğini ifade eden Alan, cezaevinde en büyük cezanın birisine ölüm korkusu vermek olduğu yorumunu yapan sanık kaldıkları kapının mangalını açtığını, o sırada orta yaşlı birinin mangala doğru geldiğini ama Ahmet Suphi’nin babası olduğunu bilmediğini dile getirdi. 'Suphi’yi çağır, evrakı var' dediğinden bahseden Alan, babanın 'Suphi' diye seslendiğini; Suphi’nin ise yukarı merdivenlerden inerek mazgalın önüne geldiğini bildirdi. “Diğer kişinin babası olduğunu bilseydim o anda ikisinin de kafasına sıkabilirdim” diyen sanık Alan, Ahmet Suphi ile karşı karşıya geldiklerinde namlunun ucunun ona doğru olduğunu; isteseydi kafasına sıkabileceğine değindi. Gültekin Alan sözlerine şu şekilde devam etti: “Ona 'Özgecan Aslan’ın selamı var, geri çekil' dedim. Geri geri kaçarken merdiven boşluğuna doğru gitti. 2 defa tetiğe bastım, kurşunlardan biri sol göğsüne isabet etti. Öldürmek amacım olsaydı tabancamdaki diğer kurşunları da boşaltırdım.”

Hedef gözetmeden ateş ettiğini belirten Alan, göz ucuyla içeri baktığında bir kişinin kaçtığını gördüğünü, Ahmet Suphi sandığı için bir el ateş daha ettiğini dile getirdi. Daha sonra babası olduğunu anlayan Alan, tasarlayarak yapmadığı; Biri Bizi Gözetliyor gibi her yerde kamera olduğu bilgisini paylaştı ve “Spontane gelişti. 1 dakikada oldu, bitti” dedi.

Olay anında 2 infaz koruma memurunu silahla rehin aldığını ancak daha sonra bir kişinin "Vuruldu" diye bağırması üzerine silahını bıraktığını söyleyen Alan, Diğer sanıkların bu olayla ilgisinin bulunmadığını belirtti.
Gültekin Alan, sanıklardan Ahmet Tekin Baykal'ın kendisini azmettirdiği iddiasını "gülünç bulduğunu" aktarırken Baykal da Alan’ın eline geçirdiği bir silahla aldığı hapın etkisiyle olayı işlediğini iddia etti. Diğer sanıklar ise olayla ilgilerinin bulunmadığını belirtip beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, Alan’ı "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıp "tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüsten" 18 yıl, "hakaretten" 1 yıl 4 ay, "yasak eşyaları cezaevine sokmak, 6136 Sayılı Yasaya Muhalefet" suçlarından 6 yıl, "infaz koruma memurlarını hürriyetlerinden alıkoymadan" da 4 yıl 5 ay 10 gün olmak üzere toplam 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası daha verdi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Fatih Terim Damatlarıyla Mekân Bastı

 

özgecan aslan katil dava duruşma müebbet ceza mahkeme adana cezaevi segbis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500