Özgürlük Raporu'nda En Çok Gerileyen Ülke Olduk

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House'un hazırladığı Dünyada Özgürlükler Raporu'nda, 2016 yılında özgürlüklerin en çok gerilediği ülke Türkiye oldu.

Özgürlük Raporu'nda En Çok Gerileyen Ülke Olduk
Özgürlük Raporu'nda En Çok Gerileyen Ülke Olduk Tuğba Önkibar
Bu içerik 667 kez okundu.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House'un hazırladığı Dünyada Özgürlükler Raporu'nda, 2016 yılında özgürlüklerin en çok gerilediği ülke Türkiye oldu.

Toplam 195 ülkenin baz alındığı 'Popülistler ve Otokratlar: Küresel Demokrasiye Çifte Tehdit' adlı raporda son 10 senede Türkiye, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin ardından Gambiya ile birlikte özgürlüğün en fazla düştüğü ülkelerden biri oldu.

Türkiye'nin 2016 senesinde 15 puan kaybettiği belirtilirken, son 10 senede ise puan kaybının 28 olduğu belirlendi.

Kurum, '2016'nın popülist ve milliyetçi hareketlerin demokratik ülkelerde güç kazanmasıyla birlikte küresel özgürlüğün arka arkaya gerilediği 11'inci yıl olduğunu' ifade etti.

Raporda bulunan 195 ülkenin yüzde 45'ine karşılık gelen 87 ülke özgür kategorisinde bulunurken, yüzde 30'u olan 59 ülke kısmen özgür, yüzde 25'i olan 49 ülke ise özgür olmayan kategorisinde bulunuyor.

Finlandiya, İsveç ve Norveç 100 puanla listenin ilk başında yer alırken Suriye ise listenin son sıralarında bulunuyor.

En özgür ülkenin 100 puan aldığı raporda Türkiye 38 puanla yarı özgür kategorisinde bulunuyor.

'11 ülke dikkat çekiyor'

2016 senesinin dünya genelinde demokratik kurumların çökmeye uğradığı bir dönem olduğunu ifade eden rapor, özellikle 11 ülkenin dikkat çektiğini söylüyor.

Bu ülkeler içinde yalnızca Kolombiya'nın olumlu bir gelişme kaydettiği belirtilen raporda, Türkiye'nin olumsuz anlamda düşüş yaşayan 10 ülkeden biri olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, "Türkiye, Temmuz ayında gerçekleşen darbe girişiminin yarattığı güvenlik ve siyasi gelişmelerle birlikte olarak yaşanan geniş çaptaki tutuklamalar ve kamu görevlilerinin işten atılmasıyla düşüş eğiliminde" tespitinde bulunuldu.

UTANÇ KAYNAĞI

Suriye'de yaşanan savaşın demokrasiler üzerinde gösterdiği etkiyle ilgili olarak raporda, IŞİD'den kaçanların yarattığı mülteci akınının Avrupa ve ABD'de demokratik standartların düşmesine sebep olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında bulunan anlaşmanın mülteci akınını durdurmasına karşın mülteci karşıtı söylemin güç kaybetmediği vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye ile gerçekleştirilen anlaşma, Türkiye zaten Kürtlerin ayaklanması ve sürekli terörist saldırılarla mülteciler için güvenilmez bir liman durumuna gelmişken, Temmuz'da yaşanan darbe teşebbüsünden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katı bir otoriterliği kucaklamasıyla derin bir utanca kaynak oldu.

"Olağanüstü hal kapsamında 40 bin kişi tutuklandı, onlarca gazeteci işini yaptığı için hapislere atıldı, yüzlerce basın kuruluşu ve STK kapatıldı, mecliste bulunan üçüncü büyük siyasi partinin lideri ve temsilcileri tutuklandı, 100 binden fazla kamu çalışanı işten atıldı" ifadesine yer verildi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Faturayı İstifa ile Ödedi

Freedom House Özgürlük Raporu Türkiye Darbe Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500