Papa Boş Koltuklara Seslendi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco'nun, halkının önemli kısmı Ortodoks olan Gürcistan ziyaretinde düzenlediği ayinde stadyum koltuklarının büyük kısmı boş kaldı.

Papa Boş Koltuklara Seslendi
Papa Boş Koltuklara Seslendi Tuğba Önkibar
Bu içerik 758 kez okundu.

Papa Francesco'nun mezhep ve dinler arası uzlaşma ve yakınlaşma amacıyla verdiği mesajlarına rağmen, 11. yüzyıldan beri devam eden Katolik- Ortodoks kiliseleri ayrılığının onarılmasının zorluğu Gürcistan ziyaretinde somut şekilde gözler önüne serildi.

Kafkaslar seyahati çerçevesinde geçen Haziran'da Ermenistan'ı ziyaret eden Papa Francesco, seyahatinin ikinci ayağında ise Azerbaycan ve Gürcistan'a uğradı.

Geçtiğimiz Cuma günü Gürcistan seyahatine başlayan Papa, dün başkent Tiflis'teki bir stadyumda bir ayin düzenledi. 27 bin kişi kapasiteli stadyumda katılımın yalnızca birkaç bin olması dikkatleri çekti.

Vatikan'dan alınan verilere göre büyük bir kısmı Ortodokslardan olan Gürcistan'da Katolik nüfus yüzde 2.5 civarına tekabül ediyor. Gürcistan Ortodoks Kilisesi'nin bazı yetkilileri Vatikan'ı, Ortodoksları Katolikleştirmeye çalışmakla suçluyor. Papa'nın Gürcistan ziyaretini başlattığı Cuma gününden beri bir grup Ortodoks din adamı ve protestocular eylem düzenleyerek Vatikan'ı "saldırgan" şekilde dini inançlarını yaymakla suçladı.

 


Bir grup Gürcü, "Baş kafir Papa, Ortodoks Gürcistan'a hoş gelmedin" pankartı açtı.

 

papa ermenistan gürcistan azerbaycan katolik ortodoks kilise gündem dünya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500