Paradise Papers’tan Başbakan ve Oğulları Çıktı

Dünya genelinde büyük ses getiren Panama Belgelerinden sonra, bu sefer ortaya çıkan yeni belgeler Paradise Papers adı altında sızdırıldı. Ve o belgelerde Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarına ait olan şirket bilgileri yer alıyor.

Paradise Papers’tan Başbakan ve Oğulları Çıktı
Paradise Papers’tan Başbakan ve Oğulları Çıktı Meltem Yüksel
Bu içerik 757 kez okundu.

Farklı ülkelerden 120’den fazla siyasetçinin sırları bir kez daha ortaya saçıldı. Malta’da Binali Yıldırım’ın oğullarının 5, dayısının 2, yeğeninin yöneticisi olduğu 4 şirket olduğu ortaya çıktı. Yıldırım’ın oğulları Bülent ve Erkam’ın Malta’daki şirketleri ise, Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited.

Kendi ülkelerindeki vergilerden kaçırmak isteyenlere kapılarını açan Malta’da, bazı faaliyetleri tartışmalı olan off-shore şirketlerin kayıtları içinde Başbakan Yıldırım’ın da ailesinin şirketleri olduğu ortaya çıktı. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının, off-shore hizmet sağlayıcıları Appleby ve Asiaciti ile gizlilik politikası uygulayan 19 farklı yargı yetkisi alanındaki hesaplarını ifşa eden Paradise Papers’a göre, Malta’da Yıldırım’ın oğulları, dayısı ve yeğeniyle bağlantılı olan toplam sekiz şirket var.

Bu şirketlerden ikisine ise Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığı ihalelerle bilinen Salih Zeki Çakır ortak olduğu belirtildi. Her konuşmasında yerli ve milli vurgusu yapan, yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye davet eden hükümetin önde gelen isminin akrabaları şirket kurmak için Malta’yı tercih ederken, söz konusu şirketler üzerinden kamu ihalesi alınıp alınmadığı ise belli değil.

Paradise Papers’a göre Başbakan Yıldırım’ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım beş şirketle Malta kayıtları içinde bulunuyor. Süddeutsche Zeitung’un, Cumhuriyet’in de medya ortağı olduğu Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaştığı belgeler, Black Eagle Marine Co Ltd ve Hawke Bay Marine Co Ltd adlı şirketlerin varlığını ilk kez gözler önüne serdi. Erkam Yıldırım’ın o şirketlerde yönetici olması ana hissedar olduğuna dair izler yer alıyor. Diğer yandan belgelerde daha önce European Investigative Collaborations’ın (EIC) Binali Yıldırım’ın oğullarıyla bağlantısı olduğunu ortaya çıkardığı üç şirket de bulunuyor. Bu şirketlerin isimleri ise South Seas Shipping N.V. ile South Seas Shipping üzerinden Nova Warrior Limited ve Dertel Shipping Limited.

Belgelere göre, 7 Ocak 2007’de Black Eagle Marine Co Ltd kurulmuş. Merkezi Malta, Valletta olan şirketin faaliyet konusu gemi, yat, bot ve her türlü deniz taşıtının alım satımı ve yönetimini yapmak ya da bu işlemler için üçüncü şahıslara kredi sağlamak olarak kayıt edilmiş.

Hawke Bay Marine Co Ltd’nin kuruluş tarihi ise kayıtlarda 1 Nisan 2004 olarak gözüküyor. Faaliyet konusu diğer şirketle aynı olan Valletta merkezli şirketin Nisan 2007’ye kadar aktif olduğunu kanıtlayan belgeler var.

İncelenen belgelere göre South Seas Shipping isimli şirkette de imza yetkilisi Erkam Yıldırım. Bu şirket aynı zamanda Nova Warrior Limited ve Dertel Shipping Limited adlı şirketlerin de hissedarı olarak gözüküyor. Bu da Erkam Yıldırım’ın Black Eagle Marine Co Ltd ve Hawke Bay Marine Co Ltd dışında üç şirketle daha ilişkisi olduğunu kanıtlıyor.

Erkam Yıldırım’ın hissedarı olduğu Nova Warrior Limited adlı şirketin adresi International Maritime Organization (IMO) kayıtlarında, İstanbul merkezli Oras Denizcilik ve Ticaret Ltd Şti olarak gözüküyor. Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre Oras Denizcilik’in hissedarları Temmuz 2006’ya kadar Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı Salih Zeki Çakır ve Ahmet Said Atasoy iken şu anda Çağrı Cihan Çakır ve Nihan Nur Çakır olarak yer alıyor. Salih Zeki Çakır Başbakan’ın Ulaştırma Bakanı olmadan önceki iş ortağıydı. Çakır, Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığı ihalelerle daha önce bir hayli konuşulmuştu.

Resmi kayıtlarda ise, Oras Denizcilik ile Yıldırım kardeşlerin bir bağlantısı yer almazken, Malta kayıtları Oras Denizcilik ile Erkam Yıldırım’ın ortak çalıştığını gösteriyor. IMO kayıtlarına göre hala aktif gözüken Nova Warrior Limited’e kayıtlı bir gemi bulunuyor. Veriler Hawke Bay Marine’nin de gemi sahibi ya da yöneticisi olduğunu gösteriyor.

Nova Warrior Limited’in direktörü ise Başbakan Binali Yıldırım’ın yeğeni Süleyman Varol. Varol’un direktör olarak gözüktüğü üç şirket daha var. Şirketlerin isimleri ise Nova Ponza Limited, Rory Malta Limited ve Dertel Shipping Limited.

Kayırlara göre Rory Malta Limited’in imza yetkilisi Başbakan Yıldırım’ın dayısı Yılmaz Erence. International Maritime Organization kayıtlarına göre Rory Malta Limited üzerinde kayıtlı bir gemi de var.

Başbakan’ın dayısı Yılmaz Erence’nin Salih Zeki Çakır ile ortak olduğu bir offs-hore şirket de yer alıyor. Böylelikle aileyle ilişkili Malta merkezli şirket sayısı sekize çıkmış oluyor. Tulip Maritime Limited isimli şirketin diğer ortağı ise eski hâkim Abbas Gökçe. 1994 yılında İDO Genel Müdürü olan Erence’ye İDO büfelerinin işletmeciliğini verdiği için tepkilere neden olmuştu.

Yıldırım ailesi ise kendisine ulaşmaya çalışan avukatlara konuyla ilgili cevap vermediği belirtildi.

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Tahkim Kurulu’ndan Caner’e Kötü Haber

Paradise Papers Paradise Papers Belgeleri Başbakan Binali Yıldırım Malta Yolsuzluk Erkam Yıldırım Bülent Yıldırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500