Parti Lideri İdam Edildi

Bangladeş’in en büyük İslamcı partisi Cemaat-i İslami lideri ve finansörü Mir Kasım Ali idam edildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili kınama yayınladı.

Parti Lideri İdam Edildi
Parti Lideri İdam Edildi Aylin Köyatası
Bu içerik 802 kez okundu.

Bangladeş’in 1971 yılında Pakistan ile arasında yaşanan savaş sonucunda, Başbakan Şeyh Hasina Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ni kurdu. Mahkeme kararıyla 2 yıl önce idama mahkum edilen Mir Kasım Ali’nin dün yerel saat ile 22.30’da infazı gerçekleştirildi.

“Yaralar Bu Yöntemle Sarılamaz”

Türkiye, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı sitesi üzerinden bugün bir kınama mesajı yayınladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Bangladeş’te Cemaati İslami Partisi Mali İşlerden Sorumlu Merkez Yürütme Konseyi üyesi Mir Quasem Ali hakkında Bangladeş Uluslararası Suçlar Mahkemesi tarafından verilen idam cezasının infaz edildiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Bangladeş'te geçmişin yaralarının bu yöntemlerle sarılamayacağını bir kez daha vurguluyor ve bu yanlış uygulamanın, kardeş Bangladeş halkı arasında ayrışmaya yol açmamasını diliyoruz.”

Af Dilemeyi Reddetti

Başbakan Hasina’nın 2010 yılında kurduğu Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde bugüne kadar idam edilen altı muhalefet liderinden beşi, Cemaat-i İslami Partisi'nde üst düzey yönetici konumunda görev alıyordu. Mir Kasım Ali ise, 2010 yılından tutuklanmış, cinayet ve işkencenin de aralarında bulunduğu bazı suçlardan 2014 yılında idama mahkum edilmişti. Kararın 30 Ağustos’ta Yüksek Mahkemece onanması sonrasında iç hukuk yolları tükenen Mir Kasım Ali, af için devlet başkanıyla görüşme önerilerini kabul etmemişti. Karara karşı çıkan Ali’nin avukatları, müvekkillerine karşı mahkemeye yalancı şahitler çıkarıldığını iddia etmişti.

Mahkeme Uluslararası Standartlara Uygun Değil

Savaş sırasında işlenen suçları inceleyen mahkeme, verdiği kararlarla uluslararası alanda da büyük eleştiriler görüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre; mahkeme prosedürleri uluslararası standartlara uygun değil. Bangladeş Başbakanı Hasina ise, görülen davaların ve verilen kararların savaş yaralarını iyileştirmek için gerekli olduğunu savunuyor. 

Bangladeş Mir Kasım Ali idam Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları İzleme Örgütü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500