Partinin Detayları Belli Oldu

Ali Babacan, yeni parti için düğmeye bastı. Liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi tabana oturtulması planlanan partinin, Özal’ın ANAP’ının kulvarına yerleşmeyi hedeflediği iddia edilirken, partiye ‘Küskünler partisi’ görüntüsü de verilmeyeceği belirtildi.

Partinin Detayları Belli Oldu
Partinin Detayları Belli Oldu Meltem Yüksel
Bu içerik 225 kez okundu.

Ali Babacan yeni parti için düğmeye bastı. Liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi tabana oturtulması planlanan partinin, Özal’ın ANAP’ının kulvarına yerleşmeyi hedeflediği iddia edilirken, partiye ‘Küskünler partisi’ görüntüsü de verilmeyeceği belirtildi.

AKP'nin kurucularından Ali Babacan'ın partisinden istifası ile birlikte, yeni parti için de düğmeye basıldı, Ankara kulisleri hareketlendi. Babacan'ın partisi hedef olarak ‘'Nasıl bir parti olmalıyız ?'' sorusundan çok “Nasıl bir parti olmamalıyız?'' sorusunun cevabını ortaya koyacak. Daha önce CHP, DSP ya da DYP içinden çıkan partiler gibi kısa ömürlü olmamak için, Ekim ayına kadar saha ve taban çalışmaları yapılacak.

Yeni partinin her kesim kucaklaması ve vitrinde yeni yüzlere yer vermesi hedefleniyor. Emin Özgönül'ün haberine göre; partide, 1983'de Turgut Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi gibi 4 eğilimin de temsil edilmesi öngörülüyor. Parti, liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi tabana oturacak. Bakan ya da yöneticiliği döneminde eksi puanı olan AKP'li isimler ise yeni kurulacak partiye alınmayacak. AKP'den kopanların bir araya geldiği ‘'Küskünler Partisi'' gibi bir görüntü de verilmeyecek.

Babacan'ın kuracağı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de desteklediği partinin ana hedefinin TBMM'de grup kurmak olmadığı bu nedenle AKP içinden milletvekili transferi yapmak için bir uğraşı içine girilmeyeceği bildirildi. Ancak AKP'den hoşnut olmayan milletvekillerine de kapı açık tutulacak. 20 kişiye ulaşıldığı takdirde TBMM'de grup oluşturulacak. AKP yöneticileri, 20 milletvekilinin yeni partiye geçeceğine ihtimal vermese de, iç tüzük değişikliği ile TBMM'de grup kurma sayısını 20'den 30'a çıkarmak için hazırlık yürütüyor. Halen TBMM Başkanı hariç AKP ve MHP'nin 339 oyu, muhalefetin ise 249 sandalyesi bulunuyor.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

 

 

Ali Babacan TBMM AKP Parti Abdullah Gül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması