"PKK'nın Destekçisi FETÖ"

Başbakan Binali Yıldırım, bugün yaptığı Diyarbakır ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”ndaki konuşmasının ardından Diyarbakır Valiliği önünde halka seslenen Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimine ve PKK’ya karşı duruşları için halka teşekkür etti.

Aylin Köyatası
Bu içerik 741 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da Doğu ve Güneydoğu bölgelerine yönelik 23 ili kapsaysan yeni ekonomik kalkınma ve teşvik paketininin detaylarını açıkladığı programının ardından, kentte düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu. Yıldırım, Almanya'daki konuşmasında "PKK terör örgütü değildir" diyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a seslenerek,  "PKK terör örgütü değilse, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi kim katletti" sorusuna dikkat çekti.

Diyarbakır’a Teşekkür

15 Temmuz’daki verdikleri destek nedeniyle “Diyarbakır tercihini Türkiye'nin geleceğinden yana yaptı. Teröre değil kardeşliğe selam durdu" diyerek Diyarbakırlılara teşekkür eden Yıldırım; “O gün Türkiye'ye sahip çıktınız. O gün bayrağa, devlete, demokrasiye sahip çıktınız. O gün istikbalimize sahip çıktınız. Medeniyet şehrinin bu güzel insanları selamlıyorum. Yeni bir sayfa açıyoruz. Yeni sayfayı 15 Temmuz'da FETÖ'ye karşı meydanları dolduran Diyarbakır'dan Edirne'ye, meydanları dolduran, darbecilere karşı göğsünü siper eden siz değerli vatandaşlarımızla açıyoruz. 15 Temmuz’da siz Türkiye'nin bütünlüğünden yana güçlü bir irade ortaya koydunuz. Cumhurbaşkanımıza sahip çıktınız. Kardeş olmanın ne demek olduğunu tüm dünyaya Diyarbakır'dan gösterdiniz. PKK'ya, DAİŞ'e karşı biriz, Türkiye'yi böldürtmeyiz dediniz” şeklinde konuştu.

PKK Sur'u Tarumar Etti

Geçtiğimiz aylarda Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarına değinen Başbakan, yaşanan yıkımın onarılması için yatırımlar yapılacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınması için vatandaşlarımıza önemli haberlerimiz var. Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapıyoruz. Hendek ve çukur siyasetiyle vatandaşı isyana, direnişe çağıran kanlı terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyip devletinin yanında olan vatandaşları gönülden kutluyorum. Sur'un tarihi dokusunu koruyacağız. O Sur'un 6 mahallesini alçak PKK örgütü tarumar etti. Biz yapacağımız her işi planlara uygun olarak yapacağız. Bunun aksini söyleyenler doğruyu söylemeyip vatandaşı yanıltıyorlar."

“FETÖ PKK'nın, PKK FETÖ'nün değirmenine su taşıyor"

Konuşmasında PKK ve FETÖ’nün benzerliğini de vurgulayan Yıldırım; "FETÖ, toplumsal barışı kendince yok edeceğini zannetti. Şimdi görüyoruz ki, birliğimizin ve kardeşliğimizin en büyük düşmanı FETÖ ve PKK'dır. PKK'nın en büyük destekçisi FETÖ'dür. İkisinin de amacı Kürt kardeşlerimiz arasındaki birliği bozmak. Bu oyunu milletimiz bozmuştur. FETÖ'nün militanları artık bölgenin kalkınması için attığımız adımları engelleyemeyecekler. 15 Temmuz'dan sonra PKK kanlı yüzünü bir kez daha gösterdi. 15 Temmuz kanlı darbe girişimini bastıran bu millet FETÖ'nün PKK'nın değirmenine, PKK'nın da FETÖ'nün değirmenine su taşıdığını gördü. Bunların akıl hocası aynıdır. Birisi Kandil'den, diğeri de Pensilvanya'dan talimat alıyor. Ama bu millet, bu ülkeyi bunlara bırakmayacak” dedi.

"PKK terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok, Kürtlerin PKK diye bir sorunu var"

Yapılacak yatırımlarla Doğu ve Güneydoğu sorunlarının giderileceğini belirten Yıldırım; "Değerli kardeşlerim bugün yatırım programını açıkladık. Bir yılda 200 bin iş ve yeni fabrika, yeni işyeri açacağız. 4 yılda 62 milyar yatırım yapacağız. Ama önce FETÖ'nün kökünü kazımamız lazım. Diyarbakır kaybediyor, Siirt kaybediyor, Mardin kaybediyor, benim Kürt, Arap ve Türk kardeşim kaybediyor. PKK ne diyor; ‘Biz Kürtlerin sorunu için mücadele ediyoruz.’ PKK terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Kürtlerin PKK diye bir sorunu var. Bu sorunu da el birliği ile ortadan kaldıracağız. Bu alçak terör örgütünün geleceğimizi karartmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

"PKK terör örgütü değilse Tahir Elçi'yi kim katletti"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği röportajı eleştiren Başbakan; "İyi dinleyin; HDP'nin eş başkanı Almanya'dan sesleniyor ve ‘PKK terör örgütü değildir’ diyor. Peki PKK terör örgütü değilse; Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi kim katletti? Dürümlü'deki vatandaşlarımızı kim katletti? Diyarbakır'da arabanın içinde bomba patlatarak vatandaşlarımızı kim yaktı? Oya Eronat’ın oğlunu kim katletti? İşte Diyarbakır'dan en yüksek sesle sesleniyorum; PKK en alçak, en adi, en eli kanlı katil terör örgütüdür. Hiç merak etmeyin, bunların sonu yakındır. Bunlar, çocuklarımızı asla dağa çıkaramayacaklar. Çünkü daha çok yatırım yapacağız. Çocuklarımıza daha fazla gelecek hazırlayacağız. Bunların kirli amaçlarına erişmesine mani olacağız” şeklinde konuştu.

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken’den Cevap Gecikmedi

Başbakan Binali Yıldırım’ın eleştirilerine Twitter hesabı üzerinden cevap veren Baluken; “Bugün de ihale uzmanı Başbakan, ihale bekleyenlerin bakışları arasında, ihale vaatleri ile Kürt sorununu çözeceğini sanıyor. Birkaç ihaleyle, etrafına üşüşmüş gözü aç bir güruhu doyurabilir ama onur ve haysiyeti için 100 yıldır direnen bir halkı asla kandıramaz. Yakıp yıktıkları yerleri Kürtsüzleştirerek yapmayı, "yeni ekonomik kalkınma planı” olarak yutturmaya çalışıyorlar…” yorumunda bulundu. 

Diyarbakır Binali Yıldırım FETÖ PKK İdris Baluken
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500