Prenslerin Taht Kavgası

Ekim ayı içinde “Ilımlı İslam’a geçiyoruz” diyen Veliaht Prens Muhammed, babası Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud’un verdiği yetkiyle ülkede 11 prens, dört bakan, çok sayıda eski bakan ve bürokrat yolsuzluk iddiasıyla tutuklattı.

Prenslerin Taht Kavgası
Prenslerin Taht Kavgası Meltem Yüksel
Bu içerik 722 kez okundu.

Suudi Arabistan Kralı 81 yaşındaki Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud, geçtiğimiz gün Rüşvet ve Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu’nu oluşturdu ve başına da 32 yaşındaki oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı getirdi. İddialara göre tutuklu listesini Prens Salman hazırladı.

Resmi makamlardan tutuklu sayısı hakkında henüz bir açıklama gelmezken Suudi Arabistan medyası ve uluslararası haber ajanslarının haberlerine göre gözaltına alınan onlarca kişi arasında 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakan bulunduğu iddia edildi.

O isimler ise şu şekilde;

Eski maliye bakanı, Aramco petrol şirketi yönetim kurulu üyesi İbrahim el-Assaf

Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed

Ekonomi ve Planlama Bakanı Mühendis Adil bin Muhammed Fakih

Suudi Arabistan eski İletişim Şirketleri Başkanı Suud ed-Deviş

Eski Riyad Valisi Presn Türki bin Abdullah

Meteoroloji ve Çevre Koruma eski Genel Başkanı Turki bin Nasır

Kraliyet Divanı eski Başkanı Halid Tuveyciri

Yatırım Fonu eski Başkanı Amr Dabbağ

Binladin inşaat şirketi başkanı Bakr bin Ladin

Eski Kraliyet Merasimleri Başkanı Muhammed et-Tubeyşi

Ülkenin önde gelen işadamlarından, dünyanın en zengin insanları arasında yer alan yaz tatilini Bodrum’da geçiren Prens El Velid bin Talal de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Suudi haber ajansı SPA, Suudi Ulusal Muhafızları Bakanı Prens Miteb bin Abdullah ve Donanma Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed Al-Sultan'ın görevden alındığını belirtti.

Dünyaca ünlü Forbes Dergisine göre Talal 17 milyar dolarlık bir servetin sahibi durumunda. Sahibi olduğu Kingdom Holding ise ülkenin en büyük yatırım şirketleri arasında yer alıyor. Prens hatırlayacağınız üzere ABD seçimleri sırasında Donald Turmp için Amerika’nın yüz karası ifadelerini kullanarak seçimlerden çekilme çağrısında bulunmuştu. Trump ise ‘Budala’ şeklinde karşılık vermişti.

Peki, bu operasyonu yöneten Prens Muhammed bin Salman kim? 2015 yılına kadar adı ülkesi dışında çok bilinmeyen prens, babası Salman bin Abdülaziz el kral olduktan sonra ülkede oldukça etkili bir figür haline gelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan’ın ekonomik ve sosyal yapısını değiştirecek bir program hazırladı ve Haziran ayı içinde Suudi Arabistan Kralı, veliaht prensi olarak beklenen yeğeni Muhammed bin Nayif'in yerine oğlunun geleceğini duyurdu.

Uzmanlar ise bu operasyonun ülkede veliaht prensi Muhammed bin Salman'ın siyasi kontrolünü artırma hamlesi olarak yorumluyor.

Ülkede bütün bu kargaşa yaşanırken dün akşam içinde bir prens ve üst düzey yetkililerin olduğu bir helikopterin düştüğü, helikopterdeki kişilerin hayatını kaybettiği bildirildi. Helikopterin kasıtlı düşürüldüğü de gelen iddialar arasında.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

FETÖ’nün Tahşiyecilere Kumpas Davasında Karar Açıklandı

Suudi Arabistan Prens Yolsuzluk Gözaltı Selman bin Abdülaziz el Suud Muhammed bin Salman Veliaht Prens Muhammed bin Salman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500