"Putin’in Bizden Bir Ricası Oldu"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin ardından yapılan görüşmenin çok olumlu olduğunu ve adımların hızla atılacağını söyledi.

Yaren Yalçın
Bu içerik 1044 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin ardından yapılan görüşmenin çok olumlu olduğunu ve adımların hızla atılacağını söyledi.

Üçlü Mekanizma Kuruluyor

“Mevlüt Çavuşoğlu, istihbaratlar ve silahlı kuvvetlerden oluşan üçlü bir heyet oluşturulacağını belirtti ve “Burada alınan kararlar var. Bunları hemen hayata geçirmeye başlayacağız. Birinci somut adım, Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı. Askerler arasında, dışişleri bakanlıkları arasında ve istihbaratta. Ve şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. Dışişleri Bakanlığı, MİT Müsteşarlığı’ndan ve Genelkurmay’dan yetkililer geliyor. 24 Kasım olayından sonra ilişkilerimiz zarar gördü. Biz sabırlı olduk, haklı olduğumuz ve istemediğimiz bir hadiseydi. Bunu Rusya aleyhine kullanmadık. Rusya daha duygusaldı, uçağı düşmüştü. Bu sebeple çaba gösterdik. Tekrar o günlere dönüyoruz. Bundan sonra atacağımız adımlarla daha illeri gideceğiz.

Ticaret hacmimiz yüzde 43 düşmüş. Ekonomik gerileme var, bunu yükseltmemiz gerekiyor. Hedefimiz 100 milyar dolar. Putin, Türk ürünlerinin önündeki engelleri kaldıracağını söyledi. Putin’in bizden bir ricası oldu; Rusya’nın ambargo uyguladığı ülkelerin bizim üzerimizden geçmemesi için önlem almamızı istediler. Biz zaten buna müsaade etmeyiz.

Görüşmeler yapıcı ve samimi bir ortamda gerçekleşti. Turizmde kısıtlama vardı, bunlar da ortadan kalkıyor. Charter seferleri için onlar uzman gönderdi, güvenlik önlemlerini gördüler. Sıkıntı görünmüyor.”

Akkuyu ve Türk Akımı Projeleri

Türkiye ile Rusya arasında önemli projeler var. Biri Akkuyu Nükleer Santrali diğeri Türk Akımı. Akkuyu için süreç hızlandırılacak. Türk Akımı konusunda fizibilite izni vermiştik. CED raporunu kabul edeceğimizi söylemiştik. Görüşmeler devam edecek ve en kısa sürede Türk Akımı çalışmalarına başlanacak. Batı Akımı’ndan aldığımız Rus gazını ikame edecek. Yılda 16 milyar metreküp gaz gelecek, fazlası TANAP’a bağlanacak. 2018’de bunu tamamlamayı planlıyoruz. Kısıtlamaları önümüzdeki günlerde, haftalar aylar istemiyoruz. 9 aylık süreç yeteri kadar etkiledi. Akkuyu, Türk Akımı gibi projeler zaman alacak projeler.”

Suriye Konusu

“Suriye konusunda ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm konusunda Rusya ile aynı düşünüyoruz. Ateşkesin nasıl sağlanacağı konusunda farklı görüşler olabilir. Biz özellikle sivillerin zarar gördüğü saldırıları istemiyoruz. Halep’in kuşatılmasını da uygun görmüyoruz. Ama siyasi çözüm konusunda Cenevre müzakereleri başlaması lazım. Ateşkes konusunda Rusya’nın farklı tutumu olmadı. Rusya ve rejimin hava saldırıları oldu. Biz uyarılarımızı yaptık. Rusya ve biz aynı şeyi söylüyoruz. Örgütlerinin Ilımlı muhalefet ve Rusya’nın girdiği bölgelerin ayrışması lazım. Suriyeliler hangi çizgiye gidecek ona bakmak gerekir. Ortada bir IŞİD terör örgütü var onları hedef alalım, daha sonra diğer grupları ayırmak için çaba sarf edelim.”

dışişleri bakanlığı mevlüt çavuşoğlu türkiye-rusya cumhurbaşkanı erdoğan vladimir putin türk akımı akkuyu nükleer santral suriye halep ışid gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500