Rektör İbiş’ten Oğluna Kontenjan Kıyağı

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, kontenjanda bazı değişikliklere gidince Başkent Tıp Fakültesi’nde okuyan oğlu Can İbiş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçiş yaptı.

Rektör İbiş’ten Oğluna Kontenjan Kıyağı
Rektör İbiş’ten Oğluna Kontenjan Kıyağı Meltem Yüksel
Bu içerik 432 kez okundu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in Başkent Tıp Fakültesi 3. sınıfta okuyan oğlu Can İbiş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçiş yaptı. Bu geçiş ise başında Rektör Erkan İbiş’in olduğu Ankara Üniversitesi Yönetim organlarının kontenjanlarda ve yatay geçiş başvurularında yaptığı bazı değişikliklerle sayesinde oldu. Örneğin yatay geçiş kontenjanı 4’ten 8’e yükseltilince Can İbiş, 6. sıradan geçiş yapabildi.

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ve LYS’ye girerek Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü kazanan Cenk Yiğiter, rektörlüğün değiştirdiği bir yönetmelik yüzünden üniversiteye öğrenci olarak kayıt yaptıramamıştı. Yiğiter’in bu nedenle yaptığı suç duyurusu üzerine YÖK tarafından hakkında soruşturma başlatılan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in oğlu Can İbiş, okuduğu Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yaptığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl Yatay Geçiş Kontenjanı 4 olan Ankara Üniversitesi’nde bu yıl kontenjan, Rektör İbiş’in içinde olduğu üniversite senatosu tarafından 8’e çıkarıldı ve Temmuz 2016’da yatay geçiş için gerekli not ortalaması da düşürüldü. Bu sayede Can İbiş, 97,3 puanla babasının rektör olduğu üniversiteye bu eğitim-öğretim dönemi başında öğrenci olarak geçiş yaparak Ankara Tıp Fakültesi’nde okumaya başladı. Kontenjan sayısı 4’le sınırlı kalsaydı İbiş, puanı yüksek olsa bile geçiş yapamayacaktı. 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İstanbul Zabıta Daire Başkanı'ndan Bayıltan Dayak

Ankara Rektör Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş Tıp Fakültesi Yatay Geçiş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500