Resmen Dünyaya Meydan Okuyor

Kuzey Kore, 5’inci nükleer denemesi gerçekleştirdiği iddialarını doğruladı.

Resmen Dünyaya Meydan Okuyor
Resmen Dünyaya Meydan Okuyor Yaren Yalçın
Bu içerik 785 kez okundu.

Kuzey Kore, 5’inci nükleer denemesi gerçekleştirdiği iddialarını doğruladı. 

Güney Kore Haber Ajansı, ülkenin kuzeydoğusunda 5,3 büyüklüğünde yer sarsıntısı tespit edildiğini açıklarken, Kuzey Kore ise nükleer savaş başlıklarının gücünü ölçmek için yaptığı nükleer patlama denemesinin başarılı olduğunu kaydetti.

Devlet televizyonu tarafından yapılan duyuruda,  Kuzey Kore’nin kuruluşunun 68. Yıldönümünde yapılan denemenin ülkenin nükleer savaş başlıklarını balistik füzelere yerleştirme teknolojisini geliştirdiğini ispatladığı açıklandı. Güney Kore askeri yetkililer ise Pyongyang yönetiminin bu zamana kadar yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve 10 kilotonluk güce sahip denemenin 5,3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana getirdiğini belirtti.

Olayın ardından Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye denemeye karşı çıkarak, “Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un manyakça umursamazlığını gösteren ve kendini yok etmeye yönelik bir eylem” şeklinde nitelendirdi ve bu denemenin uluslararası topluma büyük bir meydan okuma olduğunu söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, bölgede belirlenen sarsıntının dalga örneklerinin, yer sarsıntısının sismik olmayan bir kaynaktan geldiğini belirterek, “Eğer Kuzey Kore nükleer denemede bulunduysa bu kesinlikle kabul edilemez. Buna güçlü bir tepki göstermeliyiz” dedi.

ABD Başkanı Obama, nükleer silah denemesiyle ilgili Japonya ve Güney Kore’ye destek vererek, Pyongyang’ın eylemlerinin karşılıksız kalmayacağını söyledi.

Çin, yapılan nükleer denemeye kesinlikle karşı olduğunu bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Kuzey Kore’ye nükleerden arınma konusunda verdiği taahhütleri yerine getirmeleri için ciddi bir şekilde çağrı yapıyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

kuzey kore nükleer güney kore çin japonya pyongyang abd obama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500