"Reza FETÖ'cülere Emanet"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de tutuklanan 17-25 Aralık Yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi Rıza Sarraf'la ilgili açıklamalarda bulundu.

Tuğba Önkibar
Bu içerik 1023 kez okundu.

Cumhurbaşkanı, New York dönüşü uçakta basın mensuplarına ABD’deki temaslarından bahsederken, tutuklu işadamı Rıza Sarraf’ın durumunun değerlendirildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı, “Diyelim ki ABD, George’un başka bir ülkede tutuklanmasına nasıl kayıtsız kalamıyorsa biz de kendi vatandaşımızın başka bir ülkede tutuklanmasına kayıtsız kalamayız” dedi.

Erdoğan, Türk ekonomi ve adalet bakanlıklarının konu hakkında araştırma yaptıklarını, Sarraf'ın suçunun olmadığı neticesinin alındığını anlattı. Cumhurbaşkanı, Sarraf dosyasını hazırlayan hakim ve savcının önceden Türkiye’de FETÖ tarafından ağırlandığını söyledi.

Erdoğan, “Yani ABD'deki Adalet Bakanlığı, Sarraf’ı FETÖ’nün yedirip içirdiği adamlara teslim ediyor. Biden’e bunları tek tek anlattım. 'Bilmiyorum' dedi. Hukukla değil de ilişkiler ağıyla farklı işler çevirme derdindeler. Enteresandır o iddianamede eşimin TOGEM’i kurduğu, benim de dernekle ilişkim olduğu yazılıyor. Fakat dernek kurucuları arasında ne eşim ne de ben varız. Böyle bir durum olmamasına karşın, bunun söz konusu olması bu insanların art niyetlerinin ne istikamette olduğunun kanıtı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika'daki adalet sistemine göre, başka ülkelerin devlet başkanlarının herhangi bir mahkemenin soruşturmasına konu edilemeyeceğini vurguladı, “Tüm bunlara rağmen mahkemede adımızın geçirilmesi art niyet olduğunu ispatlıyor” dedi.

rıza sarraf abd togem emine erdoğan biden gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500