Reza Zarrab’ın Dubai Planı Ortaya Çıktı

ABD’de yargılanan ve itirafçı olan Reza Zarrab’ın geçtiğimiz hafta Türkiye’de mal varlığına el koyuldu ve 3 çalışanı da gözaltına alınmıştı. Zarrab’ın tutukluyken gönderdiği el yazısı talimatlarda oldukça ilginç detaylar ortaya çıktı.

Reza Zarrab’ın Dubai Planı Ortaya Çıktı
Reza Zarrab’ın Dubai Planı Ortaya Çıktı Meltem Yüksel
Bu içerik 506 kez okundu.

ABD’de yargılanan ve itirafçı olan Reza Zarrab’ın geçtiğimiz hafta Türkiye’de mal varlığına el koyuldu ve 3 çalışanı da gözaltına alınmıştı. Zarrab’ın tutukluyken gönderdiği el yazısı talimatlarda oldukça ilginç detaylar ortaya çıktı.

Toygun Atilla'nın haberine göre, Zarrab’ın yanında çalışan ve ABD’deki mahkemeye evrak yollamaya çalışmakla suçlanan Sinem Arslan, Regaip Akol ve Mustafa Hacısalihoğlu, geçtiğimiz akşam İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltına alındı. Bu çalışanlara Türk Ceza Kanunun 326/1 maddesindeki “Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok eden, tahrip eden veya bunlar üzerinden sahtecilik yapan veya geçici de olsa, bunları tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanan, hileyle alan veya çalan...” hükmünden işlem yapıldı.

Üç şüphelinin İstanbul Mali Şube Müdürlüğü’nde sorgulanmasına devam edilirken Zarrab'ın tutuklu olduğu sırada kimi zaman kendi el yazısıyla kimi zaman da avukatlarının aldığı notlarla kendilerine gönderdiği talimatlar da ele geçirildi.

Bu notlardan biri, Zarrab’ın kendi el yazısıyla Sinem Arslan’a ABD’deki avukatları vasıtasıyla WhatsApp üzerinden yolladığı notta şu ifadelere yer alıyor;

“Sinem, Burada mailden çok açık yazamadım. Dubai’deki avukat Abdurrahman Al Sharif ile görüşüp ileride Dubai’de yaşayabilmem için Dubai’de oturum alıp alamayacağımı. Avukata de ki, Amerika’da savcılarla işbirliği yapıp uzlaşmaya giderse, cezası bittikten sonra Dubai’ye yerleşebilir mi? Amerika’dan direk Dubai’ye deport ettirse oturumumu halledebilir mi? Bütün bunları görüşmek için avukattan randevu iste gidip yüz yüze görüş.”

Sinem Arslan’da ele geçirilen ancak el yazısı olmayan notlardan birinde de ABD’deki mahkemenin 4 Nisan 2017’de verdiği duruşma tarihine dikkat çekilerek şu ifadelere yer veriliyor; “Aileniz de, siz de sürece dahil edilebilirsiniz. Şu anda bulunduğunuz yeri, ülke değiştirmemenizde fayda var. Dubai’ye dönüşünüzde problem olabilir. Otel yerine haftalık ev kiralayabilirsiniz. Mümkünse farklı bir isimle kiralanabilir. Kayıt bırakmamayı, takip edilebilecek dijital yazışmalara dikkat. Özellikle 4 Nisan sonrasında bu yazdıklarıma dikkat.” Savcılık, bu uyarıların kime yapıldığını da araştırıyor.

Yine Arslan’ın evinde bulunan notlardan biri “Klostrofobinin etkisiyle yanlış tercihler” ile başlayıp “Hükümet sahip çıkmayabilir” ile son buluyor. Arslan’ın polis sorgusunda bu notu kendisinin kaleme aldığını söylediği öğrenildi. Bu notta yer alan bilgileri anlatırken de Reza Zarrab’ın isteği üzerine görüştüğü falcıların mahkemeyle ilgili söylediklerini yazıp ABD’ye gönderdiğini belirtti.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İşte Zarrab’ın İfadesindeki Detaylar

Reza Zarrab Dubai ABD Rıza Sarraf Dava Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500