RİO 2016 Paralimpik Oyunları Başladı

Paralimpik Oyunları’nın açılışı Brezilya’da Rio’nun Maracana Stadyumu’nda yapıldı. 160 ülke geçiş yaptı, tribünlerde 50 binden fazla seyirci açılışı takip etti. Organizasyon 18 Eylül’e kadar sürecek.

RİO 2016 Paralimpik Oyunları Başladı
RİO 2016 Paralimpik Oyunları Başladı Derya Kaya
Bu içerik 1108 kez okundu.

Paralel ile olimpik’in birleşmesinden oluşan “paralimpik” kelimesi “paralel olimpiyat” anlamına geliyor. (İngilizce engelli anlamına gelen “paralyzed” ve “olympic” sözcüklerinin bileşimi)
İlk Paralimpik Oyunları 1948’de,  2. Dünya Savaşı’nda savaşmış az sayıdaki İngiliz askerleri arasında düzenlendi. Yıllar geçtilçe 21. yüzyılın uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline geldi. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992 Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar, Olimpiyat Oyunları ile aynı tesislerde yapılıyor.

Türkiye saatiyle 00:15’te başlayan törene 4300’den fazla sporcu ve  50 bini aşkın izleyici katıldı.
Törende 160 ülkenin paralimpik takımları geçiş yaptı.

Yaklaşık 2 saat süren töreni dünya genelinde milyonlarca kişi izledi.

ABD’li sporcu Aaron Wheelz, özel tekerlekli sandalyesiyle 17 metrelik bir rampadan atladı.

‘Çeşitliliğin Gücü’ temasının işlendiği törende her takım bir yüzünde ülkelerinin bayrakları, diğer yüzünde sporcuların fotoğrafları olan yapboz parçaları taşıdı.

Parçalar bir araya getirilerek büyük bir kalp oluşturuldu.

4300 sporcunun madalya mücadelesi vereceği organizasyonda Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, bazı seyirciler tarafından yuhalanarak, Çarşamba günü göreve başlayan yeni Devlet Başkanı, katıldığı ilk organizasyonda protesto edilmiş oldu.

Ülkemiz adına yarışacak sporcular

Türkiye, oyunlarda, bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda 1 olmak üzere toplamda 79 sporcu ile mücadele verecek.

Londra’daki oyunlarda Türkiye, 1 altın, 5 gümüş ve 4 bronz almıştı. Tek altın madalya halterde Nazmiye Muslu ile gelmişti.

Türkiye’yi, Bedensel Engelliler Federasyonu’ndan; atıcılık dalında 8, masa tenisinde 9, okçulukta 8, atletizmde 4, halterde 4, yüzmede 3, tekerlekli sandalye basketbolunda 12, Görme Engelliler Spor Federasyonu’ndan; B1 futbolda 8, kadınlar golbolde 6, erkekler golbolde 6, judoda 4, atletizmde 5, özel sporcular spor federasyonundan ise gülle atmada 1 sporcumuz temsil edecek.

 

Rio’da ilk günün programı

16:00 Atletizm
21:45 Türkiye-Japonya Basketbol Karşılaşması
23:30 Atletizm
02.30 Masa Tenisi

Mülteciler takımı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, tarhinde ilk kez organizasyonda mültecilere de yer verdi. 2016 Rio Olimpiyatları’nda yarışacak mülteci takımı 2 kişiden oluşuyor: Suriye’deki iç savaşda bacağını kaybeden yüzücü İbrahim el Hüseyin ile İranlı diskçi Shahrad Nasajpour.

Mülteci atletler kendi ülkelerini temsil edemeyecek, bayrakları olmayacak, milli marşları çalınmayacak. Olimpiyat Bayrağı altında yarışabilecek ve madalya alırlarsa olimpiyat marşı çalacak.

 

RİO 2016 Paralimpik Brezilya Rio Maracana Olimpiyat Paralimpik oyunlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500